Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wargi łosia, wiewiórki, popie jaja i złoto - słów kilka o historii jedzenia. Kolejna odsłona Żuławskiej Kafejki Historycznej.

Patryk Philipp
Patryk Philipp
Wargi łosia, wiewiórki, popie jaja i złoto, to tylko niektóre z przysmaków, jakie kilkaset lat temu gościły na polskich stołach. Temat tego co jadano w dawnych wiekach omawiany będzie na kolejnym spotkaniu w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej. Tym razem gościem będzie historyczka i antropolożka kultury dr Aleksandrą Kleśtą-Nawrocką z Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa w Muzeum Okręgowym w Toruniu, rozmowę jak zwykle poprowadzi Łukasz Kępski.

Na kolejnym spotkaniu pod szyldem Żuławskiej Kafejki Historycznej tym razem poruszony zostanie między innymi temat dziedzictwa kulinarnego oraz część związanej z tym historii Nowego Dworu Gdańskiego.

- Najbliższa odsłona pt. "Stoliczku nakryj się, czyli krótka historia wyżywienia" odbędzie się 29 marca na kanale Facebook Żuławskiego Parku Historycznego, premiera o godz. 18.00. Poza tematami stricte związanymi z historią wyżywienia z naszym gościem porozmawiamy również o przywracaniu dawnych potraw do życia i związkach kulinarnych Torunia i Nowego Dworu Gdańskiego.

- zapewnia prowadzący Łukasz Kępski.

Kto tym zagości w Kafejce?

Gościem będzie dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka, historyczka i etnolożka/antropolożka kulturowa. Na co dzień pracuje w Dziale Historii Toruńskiego Piernikarstwa w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Jako badacz i naukowiec interesuje się historią i antropologią jedzenia. Autorka wielu tekstów naukowych i popularnonaukowych o kuchni historycznej i regionalnej, m.in. "Kucharz doskonały. Historyczno-kulturowy fenomen kuchni staropolskiej", "Wielka Księga Wołowiny" (współautorka), "Półgęski, czernina i karp w piernikach" czy "Z serca fabryki 1939-1945. Historia Fabryki Cukierniczej „Kopernik” w źródłach".

Jest również ekspertką i konsultantką w zakresie dziedzictwa kulinarnego. Przez wiele lat współpracowała przy organizacji Festiwalu Smaku w Grucznie, organizowała warsztaty kulinarne i turnieje kulinarne dal uczniów szkół gastronomicznych i kół gospodyń wiejskich oparte na tradycjach kulinarnych regionów. Autorka projektów historyczno-kulinarnych organizowanych w Muzeum Toruńskiego Piernika, między innymi Piernikowego Laboratorium. Po pracy pisze bloga http://www.prowincjaodkuchni.pl/

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto