Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanocna tradycja - lany poniedziałek czyli śmigus - dyngus.

Jagoda Bilicka
W polskiej tradycji świętowania trwa już 600 lat i chociaż współcześnie stanowi tylko element zabawy, symbolicznie oznacza pozimowe oczyszczenie, radość z przebudzenia się wiosny i oznaki kwitnącej przyrody.

Lany poniedziałek przez dziesiątki lat kultywowany był głównie na wsiach. Młodzi chłopacy polewalili wodą dziewczyny, a wszystko to traktowane było, jako element zalotów. Rodowód takich zachowań wywodzi się prawdopodobnie z pogańskich obrzędów kultu wiosny i płodności. Dzisiejszy śmingus - dyngus dawniej składał się z dwóch oddzielnych obyczajów.
Śmingus - to smaganie gałązkami młodych dziewczyn na wydaniu, co miało zapewnić im płodność i dobre zdrowie. Im więcej chłopaków chciało oblać dziewczynę, tym większe miała ona powodzenie.
Dyngus - polegał na wykupieniu się od oblania zimna wodą. Gdy panna chciała wrócić do domu sucha, musiała wykupić się pisanką lub innym rarytasem ze świątecznego stołu.
Współczesny śmingus - dyngus traktowany jest, jako dobra zabawa. Dzieci i młodzież polewają się na podwórku, porzucając wcześniejszą symbolikę tych zwyczajów.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto