Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Gdańska wybiorą Architekta Miasta spośród czworga kandydatów. Wyniki powinny być w przyszłym tygodniu

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
W przyszłym tygodniu powinniśmy poznać wyniki konkursu na stanowisko gdańskiego Architekta Miasta. Spośród 5 ofert - 4 spełniły kryteria konkursowe i to z nich władze Gdańska wybiorą miejskiego architekta.

Władze Gdańska konkurs na stanowisko Architekta Miasta ogłosiły z początkiem lutego. Chętni mieli czas do 16.02.2021 na zgłaszanie ofert. Będzie to nowe stanowisko. Biuro Architekta Miasta powstanie z połączenia Referatu Planów i Marketingu w Wydziale Architektury oraz Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Wpłynęło 5 ofert w zamkniętych kopertach. Koperty zostały otwarte przez członków komisji konkursowej, w pierwszej kolejności zostały sprawdzone pod względem formalnym tj. czy kandydaci spełniają podstawowe wymagania - czyli wykształcenie, doświadczenie, itd. 4 z 5 złożonych ofert spełniały wymogi formalne - mówi Joanna Bieganowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W skład komisji konkursowej wchodzą:

  • Danuta Janczarek, sekretarz miasta
  • Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju
  • Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji
  • Katarzyna Kucharska, dyrektor Wydziału Kadr i Organizacji

- Kandydaci, których oferty spełniają wymogi formalne zostaną zaproszeni przez członków komisji na rozmowę kwalifikacyjną. Kandydaci spełniający w najwyższym stopniu wymagania określone przy naborze zostaną przedstawieni pani prezydent, która dokona ostatecznego wyboru. Procedura będzie wyglądała praktycznie tak, jak w przypadku każdego pracownika przyjmowanego do pracy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Kluczowa tutaj na pewno będzie wizja przyszłego Architekta Miasta. Z punktu widzenia zarządzania miastem będzie to jedno z ważniejszych, strategicznych stanowisk - mówi Joanna Bieganowska.

Architekt Miasta ma tworzyć innowacyjne programy oraz modele miasta niezbędne do rozwoju urbanistyczno-architektonicznego. Ma również prowadzić analizy urbanistyczne na potrzeby wybranych inwestycji, głównie w strategicznych obszarach miasta. Ma też pracować z prywatnymi inwestorami w zakresie architektury i przestrzeni publicznych, a także przy partnerstwie publiczno-prywatnym.

Miejski Konserwator Zabytków ma być zastępcą Architekta Miasta. Wydział Architektury nadal będzie odpowiadał za kwestię pozwoleń na budowę. Miejski Architekt będzie brał udział w uzgodnieniach dotyczących wydania pozwolenia na budowę w strategicznych obszarach miasta. Ma on opiniować wybrane pozwolenia na budowę. Będzie też miał możliwość inicjowania planów zagospodarowania przestrzennego. Będzie mógł też występować do Biura Rozwoju Gdańska o zmiany w planach miejscowych.

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto