Wojewoda zdecydował o wygaśnięciu mandatu wójta Roberta Zielińskiego

Patryk Philipp
Patryk Philipp
archiwum samorządów/DB
We wtorek 5 stycznia gmina Sztutowo opublikowała pismo od wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, w którym wojewoda jednoznacznie stwierdza wygaśnięcie mandatu wójta Roberta Zielińskiego. To konsekwencje sprawy sprzed 6 miesięcy. Po jej nagłośnieniu wielu mieszkańców skupiło się wokół wójta wyrażając społeczne poparcie w postaci wiecu i listy poparcie skierowanej do urzędu wojewódzkiego.

W lipcu do urzędu wojewódzkiego wpłynęło zawiadomienie o możliwości naruszenia przez wójta zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Robert Zieliński miał pełnić pełnomocnictwo w imieniu swojej mamy w drobnej działalności turystycznej. Wójt jeszcze tego samego dnia opublikował obszerne wyjaśnienia.

- W pierwszej kolejności wskazuję, iż moja matka, która udzieliła mi pełnomocnictwa (upoważnienia) jest osobą w starszym wieku, która dorabiając do niskiej emerytury prowadzi niewielką, sezonową działalność gospodarczą polegającą na wynajmie w sezonie letnim pokoi turystom

- głosi oświadczenie wójta Zielińskiego.

- Pełnomocnictwo to, zostało udzielone tylko i wyłącznie celem dokonywania w jej imieniu czynności czysto technicznych, administracyjnych, związanych z dokonywaniem wpisów (zmian we wpisach) w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Rada gminy odmówiła wygaśnięcia mandatu

Pierwszą instytucją, która mogła wpłynąć na wygaśnięcie mandatu obecnie urzędującego wójta, była rada gminy Sztutowo. Większość radnych na czele z przewodniczącym dr. Marcinem Owsińskim zdecydowała jednak, że nie będzie podejmować żadnych kroków w kierunku wygaszenia mandatu.

- Jest to przede wszystkim kwestia interpretacji sformułowania o pełnomocnictwie i typowego sporu prawnego. Wójt dokładnie i szczegółowo ją wytłumaczył już w poniedziałek na zebraniu radnych.

- mówił wówczas przewodniczący Marcin Owsiński. -

W tej kwestii podjęliśmy wspólną decyzję o tym, że nie będziemy podejmować kroków w kierunku wygaszenia mandatu. Rada przyjęła tłumaczenia wójta i w naszej opinii nie ma żadnych podstaw ku temu, bo podejmować takie działania. Nie było to działania świadome, nie niosło za sobą żadnych korzyści finansowych.

Tę decyzję radni początkowo wydali na jednym z niepublicznych zebrań. Ostateczny ruch rada wystosowała w postaci uchwały, którą podjęto kilka miesięcy później - 5 listopada w trakcie jednej z sesji.

- Sprawa w naszej opinii ma jedynie charakter sporu prawnego i powinna dawno zostać uznana za wyjaśnioną. Mamy w tej gestii kilka osobnych opinii prawnych, wskazujących te same konkluzje. Nie pojawiło się w niej ani nic nowego, ani nie zmieniło się w tym zakresie prawo. Wójt powinien zostać na urzędzie i dalej być w naszej gminie, wiemy i czujemy też przy tym Państwa poparcie i wiele słów wsparcia - komentował przewodniczący.

Mieszkańcy murem za wójtem

Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Wielu mieszkańców i stałych turystów wprost wyrażało poparcie dla wójta, wówczas było to jeszcze kilkadziesiąt głosów w przestrzeni internetowej. Na przestrzeni ostatnich miesięcy podjęto również działania o bardziej realnym wymiarze, w tym między innymi wiec poparcia zorganizowany w gminie czy lista poparcia, która zebrała kilkaset podpisów w tym 12 z 15 radnych.

- Mamy super Wójta, do tej pory bywało różnie, jest człowiekiem, któremu zależy na całej gminie i ludziach w niej mieszkających. Dlatego nie pozwólmy by ktokolwiek niszczył jego wizerunek i szkalował go. Robert nie daj się tym wszystkim złym opiniom i walcz dalej. Jesteśmy z Tobą i twoją rodziną możesz na nas liczyć - pisała Iwona Chlebowska, jedna z mieszkanek gminy.

Jakie konsekwencje niesie za sobą ta decyzja? Kto może zostać nowym wójtem?

Decyzja o wygaśnięciu mandatu przez wojewodę nie powoduje, że Wójt przestanie pełnić tę funkcję ze skutkiem natychmiastowym. Wójt ma 30 dni na odwołanie się od tej decyzji do sądu, na ten moment nie podjął jeszcze decyzji o dalszych krokach w tej sprawie.

W przypadku zwolnienia się stanowiska wójta gminy Sztutowo gminą zarządzać będzie wówczas wyznaczony przez premiera i szefa MSWiA komisarz. Jego zadaniem będzie przygotowanie przedterminowych wyborów. Taka sytuacja miała już miejsce w gminie Sztutowo w roku 2016, po nagłej śmierci ówczesnego wójta, Stanisława Kochanowskiego. Komisarzem został wówczas Jakub Farinade, który następnie, w przedterminowych wyborach został wybrany na wójta. Natomiast w wyborach samorządowych w 2018 r. przegrał z obecnym wójtem Robertem Zielińskim.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie