Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólnie tworzymy alfabet powiatu nowodworskiego

Red.
Rozpoczynamy wielką akcję tworzenia nietypowej encyklopedii powiatu nowodworskiego. Zachęcamy wszystkich Czytelników do wzięcia udziału w zabawie. Czekamy na propozycje Czytelników do naszego alfabetu. Liczymy na dużą aktywność mieszkańców. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się stworzyć ciekawą encyklopedię naszego regionu.

Powiat nowodworski jest pełny ciekawych historii, miejsc, legend. Żyją tutaj także interesujący ludzie, którzy tworzą historię regionu i sprawiają, że Żuławy i Mierzeja Wiślana są bardziej rozpoznawalne w kraju. O wielu z nich mieszkańcy nie wiedzą lub zapomnieli, a warto byłoby, chociaż w kilku zdaniach, je przypomnieć i utrwalić. Dlatego postanowiliśmy stworzyć niecodzienne i nietypowe kompendium wiedzy, coś w rodzaju lokalnej encyklopedii, która będzie służyła naszym Czytelnikom.Zachęcamy Czytelników do przyłączenia się do zabawy. Każdy może pomóc nam w tworzeniu encyklopedii powiatu nowodworskiego. 


Chcemy jednocześnie podkreślić, że zamieszczone informacje, są tylko i wyłącznie propozycjami naszej redakcji. W tworzeniu tej niecodziennej encyklopedii liczymy przede wszystkim na pomoc naszych Czytelników. Zachęcamy, aby zgłaszali do naszej redakcji swoje propozycje - miejsc, postaci, przedmiotów, wydarzeń itp., które w ich przekonaniu powinny znaleźć się w naszym alfabecie powiatu. 
Co tydzień w naszym tygodniku "Żuławy i Mierzeja" i na stronie internetowej

naszemiasto.pl

będziemy publikować propozycje zgłoszone przez naszych Czytelników. Dla najbardziej aktywnych przewidzieliśmy również nagrody.

Oto nasze propozycje do alfabetu:

A

groturystyka - wciąż rozwijająca się dziedzina gospodarki w powiecie nowodworskim. Z każdym rokiem przybywa nowych gospodarstw agroturystycznych. Powstają one nie tylko w nadmorskich miejscowościach, ale także w centrum Żuław, m.in. nad rzeką Szkarpawą.

B

ursztyn - złoto Bałtyku. Najbardziej rozpoznawalny kruszec, jaki można znaleźć na Mierzei Wiślanej. Co roku, w Jantarze, odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu.

B

ezrobocie - jedno z najpopularniejszych słów w powiecie nowodworski. W naszym regionie bezrobocie jest najwyższe w skali całego Pomorza. Obecnie waha się w granicach blisko 30 procent.

B

omby - W lasach Mierzei Wiślanej wciąż znajdowane są pociski i bomby z czasów II wojny światowej. Saperzy kilka razy w roku są wzywani w celu unieszkodliwienia niebezpiecznej amunicji.

B

urmistrz - głowa miasta. Obecnym burmistrzem Nowego Dworu Gd. jest Jacek Michalski. Po 1989 r. funkcję tę pełnili: Stanisław Bobrowicz, Zbigniew Piórkowski, Tadeusz Studziński (dwie kadencje). Z kolei w Krynicy Morskiej już drugą kadencję funkcję burmistrza pełni Adam Ostrowski. Jego poprzednikami byli Andrzej Stępień, Edward Bednarz, Jan Boduszek.

C

zarni Przemysław - regionalny klub piłkarski założony przez mieszkańców Przemysławia i Drewnicy w 1993 roku. Od tamtej pory zespół ciągle się rozwija i co kilka lat pnie się w górę. Obecnie Czarni są jedną z najlepszych drużyn V ligi. Warto dodać, że ta drużyna nigdy nie spadła z danej ligi.

D

omy podcieniowe - to najsłynniejsze zabytki Żuław. Mają konstrukcję szkieletową z drewna, wypełnioną czerwoną cegłą lub otynkowaną, z charakterystycznym wielosłupowym podcieniem wysuniętym przed zasadniczą część budynku. W naszym powiecie tego typu obiekty znajdują się m.in. w Nowej Kościelnicy, Nowej Cerkwi, Jezierniku, Marynowach i Orłowie.

E

lektrownie wiatrowe - urządzenia produkujące energię elektryczną wykorzystujące siłę wiatru.W ciągu kilku najbliższych lat zdominują żuławskie równiny. Już rozpoczęła się budowa ferm wiatrowych w gminie Stegna, a budowa kolejnych to tylko kwestia czasu. W powiecie nowodworskim będzie niebawem kilkadziesiąt dużych wiatraków.

F

lorek Hanna - poetka i piosenkarka. Tworzy utwory oraz śpiewa o naszym regionie.

F

riszkemut Paweł - reprezentant Polski w piłce nożnej plażowej. Strzelił dla polskiej kadry już kilkadziesiąt goli. Piłkarz jest także mistrzem Polski w plażowym futbolu wraz ze swoim zespołem, Hotelem Continental Krynica Morska. Friszkemut jest także byłym mistrzem Polski w singlu i deblu w siatkonogę

G

dańska Głowa - jest to jedna z największych atrakcji powiatu nowodworskiego, chętnie odwiedzana przez turystów. Ta ogromna śluza łączy Wisłę z rzeką Szkarpawą. Co ciekawe, jest to największa tego typu budowa hydrotechniczna w Polsce. Gdańska Głowa funkcjonuje od 1895 roku.

H

ojarska Danuta - poseł na Sejm IV i V kadencji w latach 2001–2007 z ramienia Samoobrony. W kadencji 1994–1998 była radną gminy Nowy Dwór Gdański oraz delegatem do Sejmiku Samorządowego Województwa Elbląskiego. Zasiadała w Zarządzie Pomorskiej Izby Rolniczej, Radzie Społecznej Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Radzie Rolników przy KRUS. W tym roku wróciła w skład Rady Pomorskiej Izby Rolniczej.

K

lein Bolesław - honorowy obywatel Nowego Dworu Gdańskiego.

K

otlicki Leszek - to jeden z najbardziej utalentowanych zawodników sportów walki w Polsce. Nowodworzanin jest aktualnym wicemistrzem świata i mistrzem Polski w sambo bojowym i unifight. Zdobył złoty medal na II Otwartych Mistrzostwach Saksonii w Sambo. Leszek Kotlicki jest zaliczany do najbardziej obiecujących zawodników na świecie w unifight, sambo bojowym i MMA.

K

rynica Morska - najmniejsze miasto w Polsce. Uważane jest za najbardziej nasłonecznione miejsce w kraju. Nie bez powodu turyści co roku wracają do tego miasta. Oprócz pięknej, słonecznej pogody, Krynica Morska może pochwalić się szerokimi i piaszczystymi plażami oraz niesamowitym krajobrazem, w którym dominują nadmorskie wydmy.

K

uczma Henryk - działacz sportowy i prezes Towarzystwa Sportowego Mierzei Wiślanej w Sztutowie. Kuczma może pochwalić się ogromną ilością sukcesów w futbolu plażowym. Jako trener Hotelu Continental dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski w plażowej piłce nożnej. Jego podopieczni grają w reprezentacji Polski. Kuczma był także samorządowcem. Dwukrotnie był w radzie powiatu, a raz w radzie gminy Sztutowo.

L

iceum Ogólnokształcące im. Ziemi Żuławskiej - jedyne tego typu liceum w powiecie nowodworskim. Jest to szkoła z tradycjami, która za dwa lata będzie obchodzić 65-lecie.

M

aluta - znany prawie w całej Polsce zakład mleczarski. Maluta słynie m.in. ze świetnych serów, jogurtów i serków. Firma powstała w 1960 roku. Spółdzielnia jest dwukrotnym zdobywcą i miejsca w kategorii najciekawszy wyrób spożywczy roku otrzymany z rąk Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

M

iasta - w powiecie nowodworskim położone są dwie miejscowości, mające prawa miejskie. Stolicą regionu jest Nowy Dwór Gdański, liczący 12 tys. mieszkańców. Z kolei najmniejszym miastem w Polsce (jednocześnie jednym z najbogatszych) jest Krynica Morska. Jest to również najbardziej znany kurort na Mierzei Wiślanej.

N

iedźwiedzica - w tej niewielkiej miejscowości, leżącej między Nowym Dworem Gdańskim a Starymi Babkami, znajduje się zabytkowy kościół. Świątynia wybudowana została w 1348 roku. To jedna z najstarszych budowli na Żuławach.

O

staszewo - niewielka miejscowość gminna w powiecie nowodworskim.

P

iaski - dzielnica Krynicy Morskiej. Najdalej wysunięta na wschód część powiatu nowodworskiego. W Piaskach znajduje się przejście graniczne łączące Polskę z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim.

P

laże Mierzei Wiślanej - jedne z najszerszych plaż w Polsce. Nasze plaże charakteryzuje też niepowtarzalny piasek. Jest on lekki i sypki, nie ma w nim większych kamyków.

R

ezerwat kormoranów w Kątach Rybackich - W rezerwacie "Kąty Rybackie" znajduje się największa kolonia kormorana czarnego w Polsce i jedna z największych w Europie. Ptasi rezerwat przyrody obecnie liczy około 102 ha. Jest w nim około 10 tysięcy gniazd tych ptaków.

S

tarostwo powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim - siedziba władz powiatu nowodworskiego. Powiat obejmuje pięć samorządów na Żuławach i Mierzei Wiślanej: miasta Krynicę Morską i Nowy Dwór Gdański, gminy Ostaszewo, Stegna, Sztutowo. Istnieje od 1999 r. Obecnie starostą jest Zbigniew Piórkowski (druga kadencja). Jego poprzednikami byli Mirosław Molski oraz Romuald Drynko.

S

tutthof Muzeum w Sztutowie - powstało w miejscu byłego obozu koncentracyjnego w 1962. O utworzenie muzeum ubiegali się byli więźniowie. Dziś na terenie muzeum odbywają się różnego rodzaju uroczystości rocznicowe związane z II wojną światową. Jest to miejsce wycieczek szkolnych. Tutaj dzieci i młodzież uczą się historii.

S

zkarpawa - typowa żuławska rzeka prawie bez prądu, ale za to pełna pięknych miejsc. Na rzece gniazduje wiele gatunków ptaków. stanowi podstawową drogę wodną dla jachtów płynących z Gdańska na Zalew Wiślany. Rzeka rozpoczyna swój bieg od śluzy Gdańska Głowa, łączącej Wisłę ze Szkarpawą.

T

alik Jarosław - grająca legenda nowodworskiego futbolu. Bramkarz mógł zrobić karierę nawet międzynarodową. W 1990 roku zdobył z Reprezentacją Polski U-16 brązowy medal Mistrzostw Europy. Grał m.in. w klubach Olimpia Elbląg, Jeziorak Iława, GKS Bełchatów i Stomil Olsztyn. Obecnie jest grającym trenerem nowodworskich Żuław.

T

uga - piękna żuławska rzeka, która przepływa przez stolicę Żuław, Nowy Dwór Gdański. Obecnie rzeka nie jest zbyt żeglowna, ale wciąż pływają po niej mniejsze jednostki, głównie sportowe.

T

urystyka - jedna z głównych gałęzi zarobkowych w powiecie nowodworskim. Turystyka opiera się głównie na sezonie letnim, kiedy na Mierzeję Wiślaną przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy turystów z całego kraju. Większość z nich chce odpocząć nad morzem, ale zdarzają się też turyści, których interesują zabytki i przyroda Żuław.

W

ójt - głowa gminy. W powiecie nowodworskim położone są trzy gminy: Stegna, Sztutowo, Ostaszewo (Nowy Dwór Gd. ma status miasta i gminy). Wójtami Stegny byli: Roman Pawłowski, Eugeniusz Wyrzykowski, Marian Ranoszek, oraz obecna Jolanta Kwiatkowska. Wójtami Sztutowa byli: Eugeniusz Wyrzykowski (dwie kadencje), Romuald Drynko, Iwona Tyburska oraz obecnie Stanisław Kochanowski (dwie kadencje). W Ostaszewie obecnym wójtem jest Robert Ciżmowski. Jego poprzednikami byli Kazimierz Stadnicki (trzy kadencje), Marian Ranoszek.

Ż

uławski Park Historyczny - nowa placówka w Nowym Dworze Gd. Powstała na bazie Muzeum Żuławskiego. Zawiera eksponaty dotyczące historii regionu.

Ż

uławy - region w Delcie Wisły, pomiędzy rzekami Wisłą, Nogatem, Zalewem Wiślanym i Morzem Bałtyckim. Region położony poniżej poziomu morza. Charakteryzuje się doskonałymi glebami. Także: nazwa nowodworskiego Ludowego Klubu Sportowego. Liczący 50 lat klub szkolił piłkarzy, zapaśników i sztangistów.

Czekamy na propozycje Czytelników
Nasza lokalna encyklopedia Żuław i Mierzei Wiślanej ma zostać wydana na początku przyszłego roku. To od Was, drodzy Czytelnicy zależy, czy będzie to kompletny i przydatny produkt. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym projekcie. Jeśli znasz ciekawą postać, zapomniane wydarzenie historyczne związane z regionem, ciekawe miejsce na Żuławach i Mierzei, napisz do nas. Encyklopedia będzie właściwym miejscem na Twoje hasła.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto