Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadek komunikacyjny z udziałem zwierzęcia to częsty powód wizyty u lekarza weterynarii

red.
foto.pixabay
Krok — pierwszy: Zanim rozpoczniesz ratowanie potrąconego zwierzęcia zajmij się swoim bezpieczeństwem. Jeśli tobie coś się stanie, to nie pomożesz mu w żaden sposób. Podjedź autem na pobocze, włącz światła awaryjne i nie zapomnij wystawić trójkąta awaryjnego. Załóż też kamizelkę odblaskową. Jeśli sam uległeś urazowi poproś o pomoc świadków zdarzenia albo sam zadzwoń na numer alarmowy.

Krok drugi — zabezpiecz zwierzę

Zranione zwierzę może być wobec ciebie agresywne. Postaraj się podejść do niego, żeby cię widziało. W przypadku nasilające się agresji lub próby ucieczki nie podchodź za blisko. Zadzwoń na służby porządkowe i czekaj na pomoc. Jeśli zwierzę jest nieprzytomne albo nie reaguje na ciebie — możesz spróbować je zabezpieczyć. Pamiętaj, żeby go nie podnosić ! Możesz tym spowodować jeszcze większe urazy. Przykryj zwierzę jakimś materiałem — kocem, bluzą itp. Możesz też uniemożliwić mu ugryzienie ciebie i ewentualną ucieczkę tworząc z kawałka materiału (szalika bandaża itp.) prowizoryczny kaganiec.

Krok trzeci — opatrz rany

W przypadku nieprzytomnego zwierzęcia musisz się upewnić, że prawidłowo oddycha. Jeśli zwierzę ma w pysku jakiś przedmiot, postaraj się go wyciągnąć. Przyjrzyj się klatce piersiowej i przyłóż wierzch dłoni do pyska Jeśli zwierzę oddycha pozostaw je w tej pozycji podkładając pod niego sztywny karton deskę lub coś podobnego. Ułatwi to jego późniejszy transport, jeśli zwierzę leży w nienaturalnej pozycji to musisz je w takiej pozostawić.

Jeśli zwierzę nie oddycha rozpocznij resuscytację

Na początek wykonaj dwa oddechy ratownicze. Przytrzymaj jego głowę, dokładnie zatykając pysk i tłocz powietrze przez nos. Jeśli klatka piersiowa się unosi, to przejdź do uciśnięć.
Zwierzę do resuscytacji musi być ułożone na prawym boku. Siła uciśnięć powinna być dostosowana do wielkości zwierzęcia. Duże zwierzęta uciskaj złożonymi obiema dłońmi. W przypadku małych zwierząt wystarczy jedna ręka. Uciskaj tuż za łokciem na wysokości serca i wykonaj 10 uciśnięć 1 wdech.
Resuscytacja powinna trwać do przyjazdu służb porządkowych albo do momentu, gdy zwierzę zacznie samo oddychać.

Opatrz rany

Jeśli widzisz gdzieś krwawienie postaraj się je zatamować. Najlepiej jeśli wykorzystasz do tego bandaże z apteczki, jednak przy ich braku możesz wykorzystać czysty materiał. Jeśli rana jest na kończynie możesz zawiązać materiał wokół niej.

Usztywnij zwierzę

Zwierzę po wypadku należy zabezpieczyć tak, żeby się nie ruszało. Psy, sarny czy jelenie możesz położyć na dużej desce lub sztywnym kartonie i dokładnie okryć kocem, lub innym materiałem. Mniejsze zwierzęta możesz przytrzymać w rękach. Jedną ręką możesz przytrzymać tylne łapy i ogon a drugą złapać za kark, żeby zwierzęcia nie zaatakowało.

Czwarty krok — zadzwoń na służby ratujące zwierzęta

Służby, które zajmują się dzikimi i bezdomnymi zwierzętami to: Straż miejska i gminna, policja, służby leśne. Jeśli nie znasz numeru telefonu zadzwoń na 112. Pamiętaj oni mają obowiązek przyjąć twoje zgłoszenie – każda gmina odpowiada za zwierząt na swoim terenie.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto