Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej. Dokonano odbioru technicznego inwestycji

OPRAC.:
Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
Fot. Polska-Morska.pl
Urząd Morski w Gdyni dokonał technicznego odbioru zabezpieczenia przeciwpowodziowego w Krynicy Morskiej. Długość linii brzegowej, na której prowadzone były działania z zakresu ochrony brzegów morskich to 4,0 km.

Celem całej inwestycji jest poprawa sprawności reagowania w sytuacji wystąpienia powodzi sztormowych, a mianowicie zabezpieczenie Krynicy Morskiej przed powodziami od strony Zalewu Wiślanego, poprawa ochrony brzegu Morza Bałtyckiego oraz minimalizowanie strat, wynikających z erozji lądu i cofania się brzegu. Dzięki uniknięciu powodzi, oprócz ochrony infrastruktury, znajdującej się w tym obszarze, zachowane zostaną również istniejące walory przyrodnicze.

Wał w Krynicy Morskiej z lotu ptaka - Kliknij tutaj

Inwestycja obejmowała przede wszystkim budowę nowych wałów przeciwpowodziowych oraz przebudowę istniejących wałów poprzez podwyższenie korony wału i montaż mobilnych zapór przeciwpowodziowych w portach rybackim i pasażerskim.

- Zapory są proste w montażu, co jest niezwykle ważne z uwagi na krótki czas, jaki jest potrzebny do ich rozstawienia. Ten rodzaj zabezpieczenia przeciwpowodziowego, a mianowicie połączenie stałej konstrukcji wału z przesłonami mobilnymi, montowanymi w razie wystąpienia zagrożenia, jest bardzo korzystny i funkcjonalny m.in. z uwagi na możliwość zachowania walorów krajobrazu, który wyłącznie w sytuacji nadzwyczajnej zostanie zasłonięty przez zapory - wyjaśniają przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni.

O pozyskaniu mobilnej ochrony przeciwpowodziowej informowano już kilka miesięcy temu. We wtorek 23 marca dokonano pierwszego, ćwiczebnego i demonstracyjnego rozstawienia mobilnych wałów. Instalacje rozkładane będą wyłącznie w sytuacji zagrożenia powodziowego, a ich montaż trwa od 2 do 4 godzin.

- Bardzo się cieszymy, że przychylność Urzędu Morskiego pozwoliła zadbać nam o piękny i estetyczny widok naszego portu i przystani. Nie będziemy mieli betonowego muru ustawionego na stałe tylko mobilne i funkcyjne zabezpieczenie, które zostanie wykorzystane w razie realnego zagrożenia

- przekazał w marcu urząd miasta Krynica Morska.

- Po całkowitym zakończeniu inwestycji, które planowane jest do końca kwietnia, mieszkańcy Krynicy Morskiej będą mogli czuć się w 100% zabezpieczeni przed „wielką wodą”. Mieszkańców Krynicy Morskiej – Piasków zapewniamy, że Burmistrz Miasta będzie zabiegał o kolejną inwestycję na tym terenie, abyśmy w całości czuli się bezpieczni.

- Celem nadrzędnym projektu była poprawa sprawności reagowania w sytuacji wystąpienia powodzi sztormowych, a co za tym idzie zabezpieczenie Krynicy Morska przed powodziami od strony Zalewu Wiślanego, poprawa ochrony brzegu Morza Bałtyckiego oraz minimalizowanie strat wynikających z erozji lądu i cofania się brzegu - mówiła wówczas Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni.

W ramach inwestycji zrealizowano również budowę rowu wału wzdłuż skarpy w celu odprowadzenia wód opadowych i budowę drogi serwisowej na koronie wału. Choć trasa na koronie ma w zamierzeniu służyć jego obsłudze technicznej, to będzie ona również pełniła funkcję ciągu spacerowego dla mieszkańców i wczasowiczów.

W ramach projektu zaplanowano również zakup specjalistycznego wyposażenia do obsługi wału; będzie się na nie składać quad z przyczepą, zestaw do montażu przegród mobilnych oraz ładowarka czołowa.

">

Projekt był współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowity koszt wyniósł 35.000.000 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto