Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończono remont Żuławskiego Ośrodka Kultury. To jedna z największych nowodworskich inwestycji ostatnich lat.

Patryk Philipp
Patryk Philipp
UM Nowy Dwór Gdański
Prace związane z remontem ŻOK-u rozpoczęły się we wrześniu 2019 roku. Jest to druga, zaraz obok bulwaru, największa inwestycja związana z Programem Rewitalizacji Nowego Dworu Gdańskiego. W ramach 2-milionowej inwestycji odnowiono budynek najstarszego domu kultury w Polsce, gdzie w przyszłości działać będzie Centrum Rozwoju Rodziny.

Pierwsze konkretne informacje o remoncie Żuławskiego Ośrodka Kultury dotarły do mieszkańców jeszcze na początku 2019 roku. Wówczas poznaliśmy już zakres planowanych prac oraz ich szacowany koszt, który określono na 2 598 420,01 zł. Remont ŻOK-u jest jednym z elementów zintegrowanych projektów rewitalizacyjnych, które otrzymały dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w kwocie 4 022 324,50 zł.

- Zaraz obok budowy bulwaru, remont Żuławskiego Ośrodka Kultury jest największą inwestycją infrastrukturalną, zarówno ze względu na skalę, jak i koszty, jaką w ostatnim czasie wykonywaliśmy - mówił burmistrz Jacek Michalski.

Wykonawcą prac była firma Usługi Ogólno-Budowlane Andrzej Dzienisz. W ramach inwestycji wykonano między innymi: renowację i otwarcie loży na widownię wraz z mobilnymi ściankami, a także dostosowanie pomieszczeń dla Centrum Rozwoju Rodziny, remonty szatni, hallów, łazienek oraz widowni. Wymieniona i wyremontowano również stolarkę okienną i drzwiową, doprojektowano i wymieniono instalację elektryczną i grzewczą, wykonano renowację balustrad oraz wybudowano windę zewnętrzną na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Pracownicy ŻOK-u o zakończeniu prac poinformowali 16 lipca, gdy na swoim oficjalnym profilu udostępnili informację o powrocie do domu:

,,Kochani, prognoza podpowiada nam, żeby wykorzystać ten moment na pakowanie i tak zrobimy! Więc dziś nie będzie spontanicznego lipcowego czwartku. Ale za to mamy wspaniałą wiadomość! Wracamy do ŻOK-u! Chwilę to potrwa, a może nawet dwie, zanim się ogarniemy, ale "w domu" jakoś tak łatwiej i przyjemniej się ogarnia.” - czytamy na facebookowym profilu.

Choć drużyna ŻOK-u wraca ,,na swoje”, nie oznacza to, że ŻOK szybko wróci do dawnego trybu funkcjonowania, który znamy jeszcze sprzed czasów pandemii.

- Nasza przeprowadzka z pewnością zajmie nam trochę czasu. Jeszcze wszystkiego nie przywieźliśmy, do tego mamy kilka pomieszczeń i rzeczy do uporządkowania - tłumaczy dyrektorka ŻOK-u Monika Jastrzębska-Opitz. - Na pewno zrezygnujemy z organizowania półkolonii, które tradycyjnie odbywały się w lipcu. Ostatnie notowania wirusa wskazują również na to, że do września nie podejmiemy się prowadzenia u nas działań, w środku.

Są jednak projekty i wydarzenia, które zostaną zrealizowane niezależnie od obecnych warunków.

- Do końca lipca z pewnością pociągniemy nasze wtorkowe i czwartkowe spontany dla dzieci. W sierpniu robimy również festiwal sztuki ulicznej ,,Hybzio”, jesteśmy w o tyle komfortowej sytuacji, że oba te wydarzenia dzieją się w plenerze. - tłumaczy Monika Jastrzębska-Opitz. - Tak naprawdę wakacje zawsze były dla nas leniwym, urlopowym okresem. Do normalnych zajęć, jeżeli sytuacja na to pozwoli, wrócimy na początku września.

Po zakończonym remoncie w budynku Żuławskiego Ośrodka Kultury zostanie utworzone Centrum Rozwoju Rodziny. W ramach CRR funkcjonować będzie m.in. Akademia Fajnego Rodzica, Ruch sąsiedzki, Placówka Wsparcia Dziennego oraz utworzony zostanie Punkt Konsultacyjny w zakresie poradnictwa specjalistycznego oraz wsparcie osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych.

- Tak naprawdę remont ŻOK-u możliwy był wyłącznie dlatego, że miasto przystąpiło do programu rewitalizacji społecznej, w tym przypadku utworzenia instytucji, która może pomóc podnieść jakość życia i optymizmu mieszkańców. Działania tego rodzaju będą realizowane w ŻOK-u w ramach Centrum Rozwoju Rodziny - zapowiada burmistrz Michalski.

- W projekcie rewitalizacyjnym jest szeroka oferta różnego rodzaju animacji społeczno-kulturalnych. Tworzyliśmy to wspólnie również pod kątem domu kultury, gdzie będziemy prowadzić między innymi warsztaty artystyczne i teatralne. Mam nadzieję, że przyszły czas pozwoli nam te plany zrealizować - dodaje dyrektorka ŻOK-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto