Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiórka krwi w Sztutowie. W ramach akcji Ultrakrew ,,Każdy ma swój krwiobieg” zebrano ponad 8 litrów krwi.

Józef Gwiazda
W piątek 15 stycznia w Sztutowie po raz kolejny zorganizowano akcję zbiórki krwi w ramach akcji społecznej Ultrakrew ,,Każdy ma swój krwiobieg. I tym razem, mimo szczególnie mroźnych warunków, przedsięwzięcie udało zamknąć się z sukcesem. Łącznie zebrano 8 100 ml.

Zbiórki krwi spod znaku Ultrakrwi to już dla mieszkańców Sztutowa swoista tradycja. W tym roku odbyła się już 5. edycja tego programu.

- Urząd gminy w Sztutowie patronuje zbiórce krwi w ramach akcji "Ultrakrew". Przyszło dzisiaj 20 krwiodawców, z czego 18 mogło oddać krew. Tradycyjnie, co roku bierzemy udział w akcji, wspieramy całym sercem i mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować jeszcze coś w trakcie roku

- komentuje Agata Kibort z Urzędu Gminy w Sztutowie.

Maraton Ultrakrwi

Akcja „Każdy ma swój krwiobieg" swoje początki ma w 2017 roku. Charytatywne przedsięwzięcie opiera się na pokonaniu całego wybrzeża biegnąc lub idąc. W ten sposób ludzie promują zbiórki krwi organizowane właśnie pod szyldem ,,Ultrakrwi".

Wszystko zaczęło się od dramatycznej historii Asi – osoby zdrowej i dbającej o siebie. Asia zachorowała nagle. Trafiła do szpitala a jej stan w ciągu kilku godzin okazał się krytyczny. Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku zdiagnozowali u niej niezwykle rzadką chorobę, w wyniku której płytki krwi ulegają rozpadowi, tworząc skrzepy. Leczenie Asi i próba wyprowadzenia jej ze śpiączki polegały między innymi na podawaniu dużej ilości osocza z krwi. 90% przypadków osób, które zapadają na tę chorobę kończy się śmiertelnie.

Kiedy Asia była w śpiączce, jej brat Jacek (na co dzień ultra maratończyk) złożył jej obietnicę: „Jeśli Ty wrócisz do nas, to ja dla Ciebie przebiegnę polskie wybrzeże”. Asia wróciła. Jacek słowa dotrzyma. Okazało się, że takie historie nie lubią samotności. Do Jacka dołączyła rodzina, jak również Przyjaciele – biegacze i nie-biegacze. Dlatego powstała akcja „Każdy ma swój krwiobieg”

- Jestem w grupie Ultrakrew praktycznie od początku. Przemierzam z nimi plaże, początkowo od Sztutowa do Piasków, później na terenie Mierzei, w tym roku będę uczestniczył w całej edycji od Świnoujćia. Ultrakrew działa już od 5 lat, to wspaniali ludzie, biegacze i ultramaratończycy

- mówił w rozmowie dla TVŻuławy Janusz Czerwińskie, mieszkaniec gminy Sztutowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto