MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Betlejemskie Światło Pokoju przyjedzie do Stegny i okolic

ABE
Betlejemskie Światło Pokoju co roku przyjeźdźa do Stegny. Zdjęcie zrobione było w 2011 roku
Betlejemskie Światło Pokoju co roku przyjeźdźa do Stegny. Zdjęcie zrobione było w 2011 roku
Ruszyły przygotowania do akcji Betlejemskie Światło Pokoju. W najbliższą środę (19 grudnia) harcerze z 1 Stegieńskiej Drużyny Harcerskiej „Sztorm” im. Bernarda Filarskiego pojadą do Gdańska, aby spotkać się na Długim Targu z innymi harcerzami Chorągwi Gdańskiej ZHP i odebrać Betlejemskie Światło Pokoju dla Stegny i okolic. Natomiast 20 i 21 grudnia, od samego rana, harcerze będą przekazywali Światło z Betlejem, aby zapłonęło na wigilijnych stołach, przypominając o wartościach ważnych zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

- Mamy nadzieję, że i w tym roku, uda się wprowadzić tę piękną harcerską ideę niesienia Ognia, tak by ten wyjątkowy Płomień dotarł do wszystkich, którzy na Niego czekają - mówi drużynowa phm. Agnieszka Suska z 1 Stegieńskiej Drużyny Harcerskiej „Sztorm” im. Bernarda Filarskiego.
- Harcerze z 1 Stegieńskiej Drużyny Harcerskiej „Sztorm” im. Bernarda Filarskiego na nadchodzące święta Bożego Narodzenia życzą wszystkim, aby Święty Ogień niesiony w harcerskich rękach z Grody Narodzenia Pańskiego połączył ludzi w łańcuch dobrej woli, rozjaśniając i rozgrzewając wszystkie serca. Niech Betlejemskie Światło Pokoju przyniesie Państwu radość, dobro, pokój i nadzieję.

Betlejemskie Światło Pokoju - historia

Akcję Betlejemskie Światło Pokoju zapoczątkowały w 1986 roku Austriackie Radio i Telewizja w Linzu. Jej ideą jest przekazywanie pokoju, ciepła, miłości i radości.
W Polsce tegoroczne Betlejemskie Światło Pokoju przebiega pod patronatem Polskiego Radia S.A., Katolickiej Agencji Informacyjnej i Caritas Polska. Związek Harcerstwa Polskiego co roku podejmuje tę akcję wspólnie z Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom organizowanym przez Caritas Polska, którego celem jest niesienie światła najmłodszym potrzebującym dzięki środkom zbieranym ze sprzedaży wigilijnych świec Caritas. Dlatego też Światło przekazywane jest właśnie za ich pomocą.

W Polsce od 1991 roku akcję prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie Światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Święty Płomień uroczyście przyjmuje m.in.: prezydent RP, prezes Rady Ministrów, marszałek Sejmu i prymas Polski.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju po raz dwudziesty drugi przekroczy granice Polski. Przyjmie je od skautów słowackich naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica. W ten sposób Światło rozpocznie swoją wędrówkę po naszym kraju. Płomień niesiony w rękach harcerzy dotrze do rodzin, szkół, szpitali, kościołów, urzędów i instytucji. W Stegnie harcerska akcja Betlejemskie Światło Pokoju stała się już tradycją. Są tacy, którzy na ten płomień czekają z niecierpliwością, ponieważ wraz z Nim harcerze przekazują przesłanie radości, miłości, ciepła i bezpieczeństwa.

Odważ się być dobrym

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju przebiegać będzie pod hasłem: „Odważ się być dobrym”. Rozumiemy je jako „bądź dobrym człowiekiem” oraz „czyń dobro”. Dzisiejszy świat nie promuje poprawnych postaw, zanika kultura społeczna i moralność. Często czynienie dobra jest niepopularne, wręcz niepożądane. Hasło „Odważ się być dobrym” podkreśla, by szukać dobra w sobie i dzielić się z nim z innymi.

W dniach poprzedzających Święta Bożego Narodzenia, co roku spod Tatr wyrusza harcerska sztafeta, docierając do najdalszych zakątków naszej Ojczyzny i przenikając przez jej granice na Białoruś, Litwę, Ukrainę oraz do Rosji, Niemiec i Danii.

Co roku wybierane jest jedno dziecko - chłopiec lub dziewczynka spośród dzieci działających charytatywnie na rzecz innych ludzi. Dziecko to od ognia płonącego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem zapala Światło, które przywożone jest przez skautów do Wiednia. W wiedeńskiej katedrze odbierają Je skauci z sąsiednich krajów, przekazując dalej z rąk do rąk tak, by Święty Płomień otoczył całą Europę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto