Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z powiatu nowodworskiego napisali testy poniżej średniej krajowej

ABE
Archiwum Dziennika Bałtyckiego
Analizujemy wyniki końcowych egzaminów gimnazjalnych szkół z powiatu nowodworskiego. Nasze placówki wypadły tylko minimalnie gorzej niż średnia wojewódzka i krajowa.

Uczniowie z Krynicy Morskiej oraz Gimnazjum Sportowego w Nowym Dworze Gdańskim najlepiej napisali tegoroczne egzaminy gimnazjalne spośród wszystkich szkół powiatu nowodworskiego. Dobrze wypadła też młodzież z gimnazjów z gminy Stegna i Sztutowo (wyniki z podziałem na gminy zamieściliśmy na końcu).

Zobacz zdjęcia z uroczystości Powiatowy Dzień Nauczyciela w Nowym Dworze Gdańskim

Uczniowie z Krynicy Morskiej, którzy zanotowali zdecydowanie wyższe wyniki niż średnia powiatowa czy wojewódzka. Chodzi m.in. o egzaminy z matematyki, przedmiotów przyrodniczych oraz historii i wiedzy o społeczeństwie. W tych przedmiotach kryniczanie byli lepsi od średniej pomorskiej nawet o 9 punktów procentowych.

- To był dobry rocznik - mówi Marek Włodarski, dyrektor ZS w Krynicy Morskiej. - Mamy mniejsze klasy, robimy dodatkowe zajęcia oraz tzw. darmowe korepetycje dla uczniów. Staramy się stwarzać im dodatkowe możliwości. Oczywiście też robimy częste egzaminy próbne, by przyzwyczaić uczniów do pisania takich testów.

Zobacz: Galeriapierwszoklasistów z powiatu nowodworskiego

Świetne wyniki uzyskali też absolwenci Gimnazjum Sportowego z ZS nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim. W tej placówce też starają się organizować jak najwięcej zajęć dodatkowych oraz często robić egzaminy próbne.

- Nauczyciele pracują z uczniami przy arkuszach egzaminacyjnych i robią próbne egzaminy już dla młodzieży drugich klas - mówi Dorota Chojna, dyrektor ZS nr 1. - Organizujemy zajęcia wyrównawcze w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Bardzo ważne jest też monitorowanie realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Na Pomorzu egzamin zdawało w sumie 24,2 tys. gimnazjalistów. W tym roku pisali oni egzaminy aż z sześciu przedmiotów. Nowe zasady podzieliły część humanistyczną egzaminu na dwie odrębne części - osobny zestaw zadań był z języka polskiego i osobny z historii oraz wiedzy i społeczeństwa. Podobnie z częścią matematyczno-przyrodniczą - jeden arkusz uczniowie dostali z matematycznymi łamigłówkami, drugi z zadaniami obejmującymi wiedzę z zakresu geografii, biologii, chemii i fizyki. Do tego doszedł język obcy - obowiązkowy na poziomie podstawowym. Dla chętnych - rozszerzony.

- Tegorocznych wyników nie można porównywać wprost do poprzednich egzaminów, bo w tym roku po raz pierwszy obowiązywała nowa formuła. Był to więc zupełnie inny egzamin - mówiła Dziennikowi Bałtyckiemu Irena Łaguna, szefowa gdańskiej OKE. - Wyniki województwa pomorskiego są zbliżone do średnich wyników krajowych i tak samo było w ubiegłym roku oraz w latach poprzednich.

Średnia powiatu nowodworskiego tym razem ponownie była niższa niż wojewódzka. Nasze statystyki mocno zaniżyli gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Ostaszewie. Tam wyniki były najgorsze. Właśnie m.in. z powodu fatalnych wyników egzaminów końcowych w kilku ostatnich latach pracę straciła poprzednia dyrektor, Bożena Schulist. Dwa miesiące temu zastąpiła ją Alicja Redlicka.

Sąd Pracy zdecyduje czy wójt Ostaszewa mógł odwołać dyrektor szkoły
- Nie mogę wziąć odpowiedzialności za wyniki tegorocznych egzaminów gimnazjalnych - mówi Alicja Redlicka. - Moim zadaniem jest teraz zrobienie wszystkiego, co się da, aby poprawić wyniki naszych uczniów w kolejnych latach. Naszych uczniów - jak wszystkich innych na świecie - stać na wiele. Na pewno na więcej niż myślą. Często powtarzam im słowa H. Forda: "Jeśli myślisz, że możesz, to możesz! Jeśli myślisz, że nie możesz, to nie możesz. I w obu wypadkach masz rację". Sądzę, że dobrze rozumieją ich treść, ale niekiedy trudno im zmobilizować wszystkie siły, dlatego przyjęliśmy w szkole zupełnie nową strategię.

Na czym polega ta strategia? Przede wszystkim trzeba poprawić atmosferę w szkole.

- W koncepcji rozwoju szkoły zawarłam kilka priorytetowych działań, m.in. podniesienie efektywności kształcenia w atmosferze intelektualnej przygody, przyjazny system oceniania uczniów, wykorzystanie zdolności nauczycieli dla zwiększenia aktywności uczniów (zasada trzech U, czyli uczenie uczniów uczenia się) i umacniania wiary w siebie - mówi Alicja Redlicka. - Ważne jest właściwe motywowanie uczniów, systemowe nagradzanie nawet najmniejszych postępów, wybór i prezentacja wzorów osobowych (Osobowość Roku, Mistrz Ortografii, Najlepszy Matematyk, Fizyk itp.). Nasza strategia jest dość rozbudowana. To kwintesencja mojej wizji szkoły wspierającej ucznia. Będę ją konsekwentnie realizowała z moim zespołem. Wierzę, że wkrótce uda nam się osiągnąć sukces, a uczniowie uzyskają lepsze wyniki - dodaje Redlicka.

Zobacz także: Szkoła w Ostaszewie dostała imię Marynarki Wojennej

Średnie wyniki egzaminu gimnazjalnego 2012 w gminach powiatu nowodworskiego

Język Polski
Krynica Morska - 67,97 %, Sztutowo - 65,91 %
Nowy Dwór Gd. - 60,31 % (Gimnazjum Sportowe - 67 %)
Ostaszewo - 57,73 %, Stegna - 64,75 %
Województwo pomorskie - 62 %, Polska - 65 %.

Język angielski (poziom podstawowy)
Krynica Morska - 55,31 %, Sztutowo - 61,93 %
Nowy Dwór Gd. - 56,68 % (Gimnazjum Sportowe - 58,9 %)
Ostaszewo - 48,25 %, Stegna - 57,84 %
Województwo pomorskie - 62 %, Polska - 63%

Język niemiecki
Nowy Dwór Gdański - 60,31 %
Stegna - 64,75 %
Gimnazjum Sportowe - 85,3 %
Województwo pomorskie - 54 %, Polska - 57 %.

Historia i WOS
Krynica Morska - 68,56 %, Sztutowo - 58,61 %
Nowy Dwór Gd. - 54,07 % (Gimnazjum Sportowe - 61,2 %)
Ostaszewo - 57,05 %,
Stegna - 60,03 %
Województwo pomorskie - 59 %, Polska - 61 %.

Matematyka
Krynica Morska - 55,83 %, Sztutowo - 42,27 %
Nowy Dwór Gd. - 40,74 % (Gimnazjum Sportowe - 52,3 %)
Ostaszewo - 34,75 %, Stegna - 44,65 %
Województwo pomorskie - 47 %, Polska - 47 %

Przedmioty przyrodnicze
Krynica Morska - 58,56, Sztutowo - 48,60 %
Nowy Dwór Gd. - 42,86 % (Gimnazjum Sportowe - 50,9 %)
Ostaszewo - 41,54 %,
Stegna - 48,51 %
Województwo pomorskie - 49 %, Polska - 50 %.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto