Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na szlaku żuławskich wsi.Mieszkał tu budowniczy żuławskich domów podcieniowych. Teraz dom niszczeje

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Charakterystyczny budynek z podcieniowym gankiem przy drodze Nowy Dwór Gdański - Marzęcino.
Charakterystyczny budynek z podcieniowym gankiem przy drodze Nowy Dwór Gdański - Marzęcino. foto.J.Bilicka
Wieś wydzielona w k. XXw. częściowo z zach. kolonii Gozdawy i zach. gospodarstw Powaliny, częściowo ze wsch. gospodarstw wsi Piotrowa. Do 1945 roku wieś zwana Walldorf , Neustädterwald, Pletzendorf, Peterhagenfeld ,Reinland.

Tereny wsi, podobnie jak tych ościennych, z których powstała do I poł. XVIII wieku porośnięte były lasem, po czym zasiedlili je osadnicy olęderscy.

Układ przestrzenny wsi - jednodworcza na terpach po obu stronach drogi prowadzącej w kierunku płn. od szosy Marzęcino - Nowy Dwór Gdański, oraz po płn. stronie tej drogi.

Przy drodze znajduje się budynek z czerwonej cegły z widoczną datą 1909 rok oraz charakterystyczny budynek z podcieniowym gankiem, w którym kilka lat temu znajdował się lokalny sklep spożywczy.

W Starocinie zachował się drewniany dom będący, kiedyś częścią zabudowy typu holenderskiego, który, jak głosi ozdobna inskrypcja na drzwiach elewacji tylnej zabudowany został przez Petera Loewena - budowniczego żuławskich domów podcieniowych.

Peter Loewen należał do sfery właścicieli - dzierżawców żuławskich.
Sam siebie określał budowniczym Bau - Meister, bo tradycją mieszkańców Żuław było powstałe budynki asygnować inicjałami lub pełnym imieniem i określeniami BauHerr - właściciel i BauMeister - budowniczy.


Dzieła Loewena oznaczone są inskrypcjami umieszczonymi w najbardziej reprezentacyjnym miejscu - na belkach podcienia i powtórzone na portalu pod podcieniem.

Domy zbudowane przez Loewena można oglądać m.in. w Orłowie i w Marynowych.
Dzięki zachowanemu portalowi w Starocinie wiemy, że Loewen był mieszkańcem Żuław, gospodarzem, który zapewne z racji talentu i umiejętności poza uprawą roli zajmował się też architekturą. Na podstawie archiwów można przyjąć, że urodził się ok.1769 r.,miał ok. 30 lat budując swój pierwszy dom w 1798 r.

Zachowany masywny portal z 1798 r. prowadził do domu w Starocinie, którego twórcą i właścicielem był gospodarz żuławski mennonita - Peter Loewen.

W Starocinie zachował się drewniany dom będący, kiedyś częścią zabudowy typu holenderskiego, który, jak głosi ozdobna inskrypcja na drzwiach elewacji tylnej zabudowany został przez Petera Loewena - budowniczego żuławskich domów podcieniowych.
Niestety, w chwili obecnej, opuszczony dom jest w tragicznym stanie. Stoi przy lokalnej drodze przy żuławskich polach i marnieje.

Peter Loewen należał do sfery właścicieli — dzierżawców żuławskich. Sam siebie określał budowniczym Bau - Meister, bo tradycją mieszkańców Żuław było powstałe budynki asygnować inicjałami lub pełnym imieniem i określeniami BauHerr — właściciel i BauMeister — budowniczy.
Dzieła Loewena oznaczone są inskrypcjami umieszczonymi w najbardziej reprezentacyjnym miejscu — na belkach podcienia i powtórzone na portalu pod podcieniem.

Domy zbudowane przez Loewena można oglądać m.in. w Orłowie i w Marynowych.

Dzięki zachowanemu portalowi w Starocinie wiemy, że Loewen był mieszkańcem Żuław, gospodarzem, który zapewne z racji talentu i umiejętności poza uprawą roli zajmował się też architekturą. Na podstawie archiwów można przyjąć, że urodził się ok.1769 r., miał ok. 30 lat budując swój pierwszy dom w 1798 r.
Zachowany masywny portal z 1798 r. prowadził do domu w Starocinie, którego twórcą i właścicielem był gospodarz i żuławski mennonita - Peter Loewen.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na szlaku żuławskich wsi.Mieszkał tu budowniczy żuławskich domów podcieniowych. Teraz dom niszczeje - Nowy Dwór Gdański Nasze Miasto

Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto