Nagrody Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego. Poznaj sylwetki tegorocznych laureatów

red
Nowy Dwór Gdański. Już po raz 27 wręczono Nagrody Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego. Prezentujemy sylwetki tegorocznych laureatów.
Nowy Dwór Gdański. Już po raz 27 wręczono Nagrody Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego. Prezentujemy sylwetki tegorocznych laureatów. Kamila Ziętek
Nowy Dwór Gdański. Już po raz 27 wręczono Nagrody Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego. Prezentujemy sylwetki tegorocznych laureatów.

Nowy Dwór Gdański. W czwartek 21 czerwca w Żuławskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala, w trakcie której wręczono nagrody Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego.

Przypomnijmy, Nagrody Burmistrza ustanowiono w latach 90 ub. wieku. Co roku otrzymują je mieszkańcy działający bezinteresownie na rzecz miasta, jego społeczności, przedstawiciele lokalnego biznesu, kultury i sportu.

W tym roku, tą wyjątkową nagrodą wyróżniono 7 laureatów. Nagrodę burmistrza wręczono Kołu Gospodyń Wiejskich Jazowa, Teresie Adamiak, ks. kanonikowi Adamowi Sokólskiemu, Krzysztofowi Kowalskiemu, Tomaszowi Stroynowskiemu, Jarosławowi Dywizjuszowi i Tadeuszowi Studzińskiemu. Laureaci z rąk burmistrza Jacka Michalskiego odebrali pamiątkowe statuetki oraz podziękowania.

Poznaj lepiej sylwetki tegorocznych laureatów.

Koło Gospodyń Wiejskich Jazowa

Powstało w 1948 roku i zrzesza obecnie 15 aktywnych członków. Pomysłodawczynią utworzenia koła była pani Anna Otlecka, która stała na czele koła przez 48 lat. Obecnie funkcję tę pełni pani Izabela Kubicz.

Koło Gospodyń Wiejskich zajmuje się integracją społeczności wiejskiej, promowaniem kultury regionu i dziedzictwem kulinarnym. Wśród ich menu nie może zabraknąć pierogów różnego rodzaju oraz swojskiego pieczonego chleba.

Członkowie biorą aktywny udział w organizowanych imprezach na terenie gminy, powiatu i województwa. Z powodzenie reprezentują Żuławy w Turniejach Kół Gospodyń Wiejskich, pokazach kulinarnych, dożynkach, wydarzeniach sportowych i innych imprezach okolicznościowych związanych z promocją regionu.

Dzięki podejmowanym działaniom przez członków KGW przyczyniają do promocji Żuław, aktywizacji społeczno-kulturalnej mieszkańców, integracji gminnej oraz międzypokoleniowej.

Teresa Adamiak

Pracę zawodową rozpoczęła w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Dworze Gdańskim w roku 1966. W 1990 została kierownikiem Działu Bibliotek. Dzięki długotrwałym zabiegom i przychylności ówczesnych władz miasta 1 lipca 2000 roku Biblioteka ponownie stała się samodzielną jednostką, a pani Kierownik została Dyrektorem. Pod jej kierownictwem w Bibliotece (na którą składa się Biblioteka w Nowym Dworze Gd. i 5 filii: w Marynowach, Lubieszewie, Kmiecinie, Jazowie i Marzęcinie) zaszło wiele zmian. Nastąpiła komputeryzacja Biblioteki, zmiana sposobu opracowywania i udostępniania informacji o zbiorach, katalog on-line zbiorów ksiąg oraz znaczący rozwój Oddziałów dla dzieci.

Dużym sukcesem pani Dyrektor był rozwój 5 filii wiejskich, które są nie tylko bibliotekami, ale stanowią także centra kultury i rozrywki, miejsca spotkań mieszkańców, biorą czynny udział w życiu tych małych społeczności i są kronikarzami historii tych miejsc.

Z potrzeby Żuławiaków zdobywania i pogłębiania wiedzy o Żuławach powstał w Czytelni Dział Regionalny, o który pani Dyrektor dbała szczególnie starała się, by był jak najbogatszy i stale wzbogacany o najnowsze wydawnictwa. Zgodnie z dewizą pani Dyrektor "W bibliotece najważniejszy jest Czytelnik". Wszystkie działania działania Biblioteki zostały temu podporządkowane.

Pani Dyrektor przeszła na emeryturę w 2018 roku , pozostawiając za sobą bagaż cennych doświadczeń.

Ksiądz Adam Sokólski

Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gdańsku-Oliwie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 stycznia 1982 roku w Katedrze Oliwskiej.

Po święceniach pełnił posługę kapłańską w Parafii Chrystusa Króla w Gdańsku. Następnie w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Trąbkach Wielkich. Przez 5 lat był wikariuszem w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach.

Od 23 czerwca 1990 roku jest proboszczem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wiercinach.

Przez 28 lat z niezwykłą starannością dba o dobra materialne i duchowe powierzone mu przez Parafian. Dzięki jego staraniom udało się pozyskać środki finansowe na remont kościoła, kaplicy, plebanii, cmentarza i kapliczek.

Ceniony jako wieloletni nauczyciel w Szkole Podstawowej w Wiercinach przez dzieci, rodziców i grono pedagogiczne. Działacz społeczny zawsze otwarty na potrzeby swoich parafian.

Krzysztof Kowalski

Operator kamery, reżyser, fotograf i pedagog. Autor zdjęć do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, a także własnych produkcji, jak "Czarna skrzynka", czy "Zmysł Żuław". Człowiek o wielu talentach, którymi dzieli się podczas prowadzenia zajęć w Żuławskim Ośrodku Kultury.

Autor, współautor i reżyser widowisk prezentowanych w Żuławskim Ośrodku Kultury. Ceni prawdziwe emocje na scenie. Dzięki profesjonalnemu podejściu daje ruchowi autorskiemu w naszym mieście poczucie wartości i bezpieczeństwa realizowanych działań. Często angażuje się wolontarystycznie w organizowane przez Żuławski Ośrodek Kultury przedsięwzięcia.

Jego praca na rzecz lokalnej społeczności i regionu zasługuje na uznanie.

Tomasz Stroynowski

Kompozytor, pianista i wyjątkowy pedagog. Dzięki jego zaangażowaniu coraz więcej osób w Nowym Dworze Gdańskim rozwija swoje pasje i talenty muzyczne. Jest współautorem dwóch widowisk powstałych w Żuławskim Ośrodku Kultury, w tym słynnego "Uśmiechu Miasta". Współautor filmu "Zmysł Żuław" i autor muzyki do tego filmu, który pokazuje Żuławy od "ludzkiej strony".

Kompozytor muzyki filmowej "Jeszcze nie wieczór" i " Wirtualna wojna" Jacka Bławuta, cyklu 10 filmów w projekcie "Dekalog 89+" oraz "Układu zamkniętego" Ryszarda Bugajskiego.

Inicjator koncertów charytatywnych i działacz kultury. Jego zaangażowanie wykracza poza umowne godziny pracy i nie dotyczy tylko Żuławskiego Ośrodka Kultury. Bezinteresowność i poświęcenie w krzewieniu kultury na Żuławach i w Nowym Dworze Gdańskim zasługuje na uznanie nie tylko wśród ludzi kultury.

Jarosław Dywizjusz

Należy do struktur Ochotniczej Straży Pożarnej od 1968 roku. Od 1981 roku członek Zarządu Gminnego. Od 1982 do czerwca 1989 roku wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej, a od czerwca 1991 roku jej przewodniczącym.

W sierpniu 1986 roku został wybrany Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim. Od 1994 roku Komendant Gminny jednostek OSP.

Inicjator wielu akcji charytatywnych i społecznych. Współzałożyciel Nowodworskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami "Iskierka". Działacz sportowy przy Ludowym Klubie Sportowym "Żuławy".

Wielokrotnie odznaczony za zasługi dla Polskiego Związku Niewidomych, Związku Inwalidów Wojennych oraz Polskiego Czerwonego Krzyża.

Zasłużony w dziedzinie rozwoju ochrony przeciwpożarowej, wychowywaniu młodych pokoleń strażaków ochotników oraz modernizacji jednostek OSP w Gminie Nowy Dwór Gdański.

Tadeusz Studziński

Doktor nauk weterynaryjnych, samorządowiec, społecznik, miłośnik sportu i piosenki. Związany z Miastem i Gminą Nowy Dwór Gdański od 1975 roku, gdzie rozpoczął prace w Oddziale Terenowym Wojewódzkiego Zakładu Weterynarii.

Szesnastowieczna maksyma Wojciecha Oczko, że ruch jest lekiem na każdą chorobę stała się motorem napędowym działań mających na celu pobudzenie społeczności lokalnej do aktywnego wypoczynku. W tym celu zaczął z końcem lat dziewięćdziesiątych organizować w okresie wiosny i lata rozgrywki sportowe dla mieszkańców Marzęcina oraz okolicznych miejscowości, a w okresie jesienno-zimowym na hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim. W 2000 roku założyciel Żuławskiego Towarzystwa Sportowego, które do dziś rozwija aktywność sportową wśród mieszkańców. Dzięki jego zaangażowaniu powstało wiele inicjatyw sportowych takich jak Sportowe Spotkania Miast Partnerskich, Halowa Liga Piłki Nożnej, Mundiale, Mini Euro czy Bieg Gburów.

W latach 2002-2010 piastował urząd Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego. Pomimo wielu zajęć włączył się także czynnie w powstający przy Żuławskim Ośrodku Kultury Chór męski Rewelersi.

Ceniony za bezpośredniość, dyspozycyjność, zaangażowanie, serdeczność, cieszy się powszechnym szacunkiem i jest sprawnym organizatorem życia społecznego.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Obserwator
Żenada !!!
Dodaj ogłoszenie