Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza akcja: Nie truj siebie i swojego sąsiada

VINZ
Palenie w domowych piecach starymi ubraniami to szkodliwy i niebezpieczny, ale bardzo powszechny proceder. Warto z nim walczyć, dla dobra wszystkich mieszkańców. Dlatego rozpoczynamy akcję zatytułowaną "Nie truj siebie i swojego sąsiada". Aż do lutego, będziemy publikować na naszych łamach teksty i informacje, które (jak sądzimy) zniechęcą do palenia tzw. "szmatami" oraz odpadami stolarskimi, wszystkich stosujących niedozwolony opał. Zapraszamy też do dyskusji na forum.

Do wsparcia naszej akcji zaprosimy ekspertów. Jednym z nich jest Zbigniew Sas ze Stowarzyszenia Drewnica, które od początku dekady wypowiedziało wojnę nielegalnemu opałowi.

- Kilka lat temu, zimą, ciężko było przejechać przez Drewnicę i nie krztusić się toksycznym dymem - mówi Zbigniew Sas. - Dziś już praktycznie tego nie ma. Do wsi przyjeżdżały całe transporty starej odzieży. Mieszkańcy kupowali tego olbrzymie ilości. Jednak smród ze spalania tych opadów był straszny. Od tego zaczęła się nasza walka. Jako stowarzyszenie drukowaliśmy plakaty, zamawialiśmy badania. Z początku akcja uświadamiająca przynosiła nikłe efekty. Dopiero, kiedy dzieci jednej z mieszkanek zaczęły chorować, a lekarz potwierdził że to wina toksyn pochodzących ze spalania tkanin sztucznych, działania zaczęły powoli przynosić skutek. Ludzie po prostu zaczęli się bać tego "opału". Wcześniej nie wiedzieli, że jest to tak niebezpieczne.

Spalanie szmat może powodować też zagrożenie pożarowe. Toksyczne związki wydzielające się przy spalaniu "szmat" są w stanie uszkodzić system kominowy.

Mimo że palenie "szmatami" powoduje wiele zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa, jest karalne, wciąż występuje. Jak mówią eksperci, wpływ na to mają trzy czynniki: brak wiedzy na temat szkodliwości, łatwa dostępność oraz względy ekonomiczne.

- Utylizacja starych ubrań i odpadów meblowych kosztuje wielkie pieniądze - mówi nasz informator, proszący o zachowanie anonimowości. - W Polsce ktoś zrobił interes na pozbywaniu się takich odpadów. "Szmaty" na opał czy stare meble dostarczane są do odbiorców w niektórych wsiach, całymi przyczepami. To jest tanie, za 200-300 zł można palić w piecu pół zimy.

Badania zlecone przez Stowarzyszenie Drewnica potwierdzają, że spalanie sztucznych tkanin powoduje wydzielanie się dioksyn i furanów, jednych z najbardziej toksycznych związków chemicznych. Efektem wdychania takich wyziewów mogą być częste choroby dróg oddechowych, astma oraz nowotwory. Podobnie jest w przypadku spalania odpadów meblowych i stolarskich, zawierających np. klejone materiały drewnopochodne oraz innych materiałów sztucznych (np. opon, pianek. gumy).

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto