Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański został zabezpieczony przed wezbraniami sztormowymi od strony Zalewu Wiślanego.Wrota sztormowe oddane do użytku

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Budowa wrót sztormowych na rzece Tudze w ramach unijnego projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” dobiegła końca. Za realizację unijnego projektu odpowiedzialne było Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wykonane wrota sztormowe zlokalizowane są w ujściowym odcinku rzeki Tugi do Szkarpawy, na terenie gminy Stegna, w powiecie nowodworskim.

Z okazji zakończenia budowy wrót sztormowych na rzece Tudze odbyła się we wtorek (22.11.2022) oficjalna uroczystość z udziałem Grzegorza Witkowskiego, wiceministra infrastruktury i Krzysztofa Wosia, prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz przedstawicieli lokalnych jednostek administracji samorządowej.

Spis treści

Żuławska depresja i cofka.

Nowy Dwór Gdański położony jest w sercu Żuław na terenie depresyjnym w delcie Wisły i charakteryzuje się rozległą depresją. Bezpieczeństwo całych Żuław jest bezpośrednio uzależnione od stałego poprawnego działania infrastruktury przeciwpowodziowej. Wezbrane wody Bałtyku są wpychane do Zalewu Wiślanego i rzek żuławskich (w tym Tugi) wywołując zjawisko tzw. cofki., a w konsekwencji stwarzając zagrożenie powodziowe dla terenów położonych wzdłuż koryt rzecznych.

Zagrożony powodzią obszar o powierzchni ok. 100 km2 zamieszkuje ponad 15 tys. ludzi.

Specyfika wrót sztormowych.

Wrota zaprojektowano jako żelbetonową konstrukcję monolityczną z ruchomymi zamknięciami. Mechanizm sterowania działa w trybie automatycznym i ręcznym. W stabilnych warunkach pogodowych wrota będą stale otwarte, natomiast w momencie prognozowania nadejścia fali powodziowej od strony Zalewu Wiślanego wrota zostaną zamknięte.

Kiedy poziom zwierciadła wody w rzece Szkarpawie wyniesie 0,6 m n.p.m. wrota zamkną się automatycznie. Po osiągnięciu poziomu 0,65 m n.p.m. nastąpi stopniowe otwarcie przelewu bocznego do Kanału Pryżnik.

Całkowity czas automatycznego zamykania obu skrzydeł wrót wynosi ok. 24 minuty, czas zamykania wrót przy pracy ręcznej szacowany jest na ok. 32 minuty

Wrota sztormowe to budowla trójprzęsłowa, z dwoma przęsłami o szerokości 6,5 m oraz jednym przęsłem o świetle 3,0 m. Zbudowane są na żelbetonowych filarach.

W ramach zadania zbudowano również 10 przepustów na rowach dopływających do kanału Pryżnik oraz 3 przepusty ramowe posadowione na palach.

Podniesiono teren przy kanale, wyprofilowano skarpę oraz wykonano umocnienia siatkowo - kamienne dna i skarp kanału.

Realizacja i wartość projektu.

Podmiot realizujący projekt: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Jednostka Realizująca Projekt – Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II (JRP-Z)

Współfinansowanie projektu: Projekt jest współfinansowany ze środków UE z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIŚ), Priorytet II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, Działanie 2.1 „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska” (85 proc.) oraz Budżetu Państwa (15 proc.).

Całkowita wartość projektu: 130 117 669,90 zł, zadania: 32 949 938,14 mln zł

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto