Nasza Loteria

Nowy port jachtowy w Krynicy Morskiej tętni życiem na wodzie i na lądzie

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
foto.Pętla Żuławska
W Krynicy Morskiej rozbudowano port jachtowy, jest on z pewnością najokazalszy i najpopularniejszy, zarówno na mierzei, jak i w całym regionie Zalewu Wiślanego. W ramach ukończonej w tym sezonie inwestycji rozebrano stary hangar i budynek klubowy, zbudowano nowy obiekt do obsługi portu z zapleczem sanitarno-socjalnym, a także nowy budynek magazynowy.

Wokół zabudowań portowych rozmieszczono alejki komunikacyjne oraz plac przeznaczony na składowanie i zimowanie jachtów. Wymieniona została część pomostów pływających. Zamocowano także pomost, co zwiększyło liczbę miejsc dla gości i rezydentów (przystań ma obecnie około 80 miejsc postojowych). Prace realizowano w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozbudowa portu jachtowego w Krynicy Morskiej”, który stanowił element przedsięwzięcia strategicznego „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”.

Gmina Krynica Morska leży w otoczeniu nadmorskich wydm i gęstych lasów. Tak wyjątkowe położenie oraz świetnie przygotowana infrastruktura sprawiają, że Krynica Morska jest jednym z najpopularniejszych w kraju kierunków turystycznych. Okazała marina oferuje dziś wszelkie wygody. Na kei prąd i woda, a tuż obok – bosmanat z sanitariatami i prysznicami. Po sąsiedzku mamy restauracje i kawiarnie przy ul. Portowej, eleganckie hotele i sklepy, a także wypożyczalnie rowerów.

Tuż obok prowadzona była również druga inwestycja, realizowana przez Urząd Morski, w ramach której zachodni pirs pasażerski wydłużono do około 160 metrów. Przy pirsie cumują statki pasażerskie białej floty kursujące do Fromborka i Tolkmicka.

Krynica Morska i Zalew Wiślany potrafią zauroczyć. Błękitna woda, mnóstwo przestrzeni do żeglugi, piękne bałtyckie plaże, białe klify na południowym brzegu mierzei, ciekawe porty i przystanie ukryte przed światem. Blisko, bezpiecznie i spokojnie. Polska część zalewu jest trzy razy większa od największego w kraju jeziora Śniardwy.
To idealny akwen na tygodniowy rodzinny rejs połączony z wędrówkami, zwiedzaniem, plażowaniem i wycieczkami rowerowymi. Dodatkowo na wyciągnięcie ręki mamy Pętlę Żuławską, czyli szlak prowadzący przez Szkarpawę, Nogat i Wisłę. Jest też nowa pętla: przez Zatokę Gdańską, przekop Mierzei, Zalew i Szkarpawę (lub Wisłę Królewiecką).

Krynica co roku staje się areną dla wyjątkowo widowiskowych regat żeglarskich. Odbywają się tu zawody najważniejszych klas, w tym między innymi LCA 4, ILCA 6, 29er, Techno293, Europa, 420, L’Equipe, Windsurfing Foil, iQFoil, O’pen Skiff i Nautica 450 w ramach Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego.

Flagową imprezą są także Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Wiślanego, gdzie żeglarze i żeglarki z całej Polski walczą o Puchar Burmistrza Krynicy Morskiej. W czerwcu odbyły się Regaty o Puchar Marszałków – impreza zorganizowana przez Urzędy Marszałkowskie Województwa Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego.

Uczestnicy regat bardzo chwalą sobie zaawansowaną infrastrukturę portu, a z kolei turystów przyciąga masa białych żagli i zacięta rywalizacja żeglarzy, którą można obserwować z nabrzeża. Rozległy obszar przy porcie to także centralne miejsce miasta i miejsce świetnie nadające się na różnego typu wydarzenia: liczne koncerty, występy kabaretowe, jarmarki rzemieślników i imprezy plenerowe. Port w Krynicy Morskiej w okresie letnim tętni więc życiem zarówno na wodzie, jak i na lądzie.
Więcej informacji o porcie w Krynicy Morskiej oraz o innych przystaniach Pętli Żuławskiej na stronie www.petlazulawska.pl

od 7 lat
Wideo

Tomasz Pawlak - Dolnośląska Kraina Rowerowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto