Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Od roku na Zalew Wiślany pływamy z pominięciem Cieśniny Piławskiej! Mija rok od otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Przemek Świderski
Przemek Świderski
Wideo
od 16 lat
17 września 2023 roku mija pierwsza rocznica od otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Inwestycję, która sprawiła, że żegluga na Zalew Wiślany może odbywać się z pominięciem wód terytorialnych Federacji Rosyjskiej. - Widzę tu wiele zastosowań. Ruch jednostek pływających jest coraz większy, podobnie jak ruch turystyczny, a do tego w perspektywie rozwój portu w Elblągu, czego chcieć więcej? - mówiła nam pani Barbara Nowak, która oglądać śluzy przyjechała z centralnej Polski.

Zanim rozpoczęto budowę przekopu przez Mierzeję Wiślaną, rozważano wiele opcji. Skowronki, Przebrno, Piaski i właśnie Nowy Świat, gdzie ostatecznie inwestycja została zrealizowana. Otwarcie kanału żeglugowego odbyło się 17 września 2022 roku, w dzień upamiętnienia rocznicy agresji ZSRR na Polskę, o tym, jak ważne było to wydarzenie dla podkreślenia suwerenności Polski, mówił przed rokiem prezydent RP Andrzej Duda.

- Mimo trudnego położenia Rzeczpospolitej Polskiej w tej części Europy od ponad tysiąclecia, mimo wichru wojen, które przyciskały nas do ziemi, mimo wielu tragedii, które przeżyły pokolenia Polaków, mimo lat komunizmu, mimo wszystkiego tego Polska dzisiaj zwycięża, zwycięża tu na Mierzei Wiślanej - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda w dniu otwarcia przekopu.

Inwestycja, choć krytykowana głównie przez polityków Platformy Obywatelskiej, stała się atrakcją turystyczną lata w 2023 roku zwłaszcza.

- Przekop stał się niewątpliwie wielką atrakcją Mierzei Wiślanej, i dość nieoczekiwaną. Ten obiekt odwiedzają tłumy – mówił Adrian Bogusłowicz, szef Lokalnej Organizacji Turystycznej w Krynicy Morskiej w rozmowie z redaktorem Tomaszem Chudzyńskim.

Ile jednostek zostało odprawionych przez Mierzeję Wiślaną? Urząd Morski w Gdyni informuje, że od 18 września 2022 roku do 20 sierpnia 2023 roku przez Kanał Żeglugowy prześluzowało się 1547 jednostek.

  • Od 01.01.2023 r. do 20.08.2023 r. prześluzowało się 1080 jednostek.
  • Od 01.06.2023 r. do 30.06.2023 r. prześluzowało się 200 jednostek.
  • Od 01.07.2023 r. do 31.07.2023 r. prześluzowało się 277 jednostek.
  • Od 01.08.2023 r. - 20.08.2023 r. prześluzowało się 239 jednostek.

"Dziennik Bałtycki" był w dniu otwarcia przekopu, był w dniu inauguracji śluzy dla jednostek prywatnych, byliśmy również w rok po otwarciu kanału.

- Cała ta inwestycja dla mnie ma wymiar symboliczny - mówił nam przed rokiem pan Janusz Śledź, którego spotkaliśmy na terenie przekopu. - To inwestycja dla pokoleń. Niezależna droga łącząca dwa światy, ten u nabrzeży Zalewu Wiślanego i drugi, przy Zatoce Gdańskiej. Port w Elblągu, we Fromborku, port rybacki w Tolkmicku, te wszystkie miejsca wymagają wielu nakładów finansowych, ale może dzięki przekopowi w końcu uda się je zdobyć, a także pobudzić nasz region do życia.

Co więc blokuje kolejny proces rozwoju drogi prowadzącej z kanału żeglugowego do Elbląga? Brak synergii, który może dziwić, bowiem na inwestycje w czwarty największy port morski w kraju czeka 100 milionów złotych.

Sytuacja stała się o tyle patowa, że sprawę portu w Elblągu może rozstrzygać sąd. Co jest przedmiotem sporu?

W "Dzienniku Bałtyckim" pisał o tym m.in. redaktor Tomasz Chudzyński. Potrzebne jest bowiem pogłębienie niemal 900 metrów rzeki Elbląg prowadzącej do portu, basenów portowych, wzmocnienie nabrzeży budowa tzw. obrotnicy, dźwigów, itd. Samorządu Elbląga, który jest właścicielem głównego nabrzeża przeładunkowego, nie stać na takie inwestycje.

Sama inwestycja skupiona na Mierzei Wiślanej, odczarowała tę część Polski, tak przynajmniej twierdzi wójt gminy Sztutowo Robert Zieliński.

- Mierzeja Wiślana w związku z przekopem została na nowo odczarowana, a na pewno odkryta przez osoby, które wcześniej naszych okolic nie znały. Żeglarstwo to jedno, ale poza tym mamy przecież fantastyczne lasy, piękne plaże i morze, fantastyczne ścieżki rowerowe i piesze. Wydaje się też, że konieczna jest zmiana postrzegania przekopu w takich sposób, żeby był nie tylko kojarzony z Elblągiem, a właśnie z naszym samorządem, z Mierzeją Wiślaną i Pomorzem – tłumaczy wójt gminy Sztutowo, Robert Zieliński.

A sam kanał żeglugowy? Ten uśmiecha się każdego dnia do żeglarzy, marynarzy, mieszkańców i turystów, którzy przez cały rok przyjeżdżają zobaczyć prawdziwy Nowy Świat.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną.
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Przemyslaw Swiderski

Sonda "Dziennika Bałtyckiego"!

Trwa głosowanie...

Byłeś/aś na przekopie Mierzei Wiślanej?

Dziennik Bałtycki

Zobacz również w serwisie dziennikbaltycki.pl!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto