Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O mini komunikacji miejskiej, chodnikach, kolei normalnotorowej - z burmistrzem Jackiem Michalskim. Pytania od czytelników

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
grafika J.B
Po raz drugi w tym roku poprosiliśmy burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego, aby odpowiedział na pytania nurtujące mieszkańców gminy. Pytania są przekrojowe, poruszają zagadnienia z różnych dziedzin życia społecznego m.in. zjazd z S7 w stronę stacji benzynowych, mini komunikacja miejska czy bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Na pytania nadesłane przez czytelników odpowiedzi udzielił burmistrz Jacek Michalski.

1. Jakie Pan ma pomysły na poprawę służby zdrowia w gminie? W wielu przypadkach mieszkańcy po pomoc jadą do Elbląga czy Trójmiasta lub leczą się prywatnie - co jest dla nich dodatkowym kosztem. W gminie w szczególności brakuje całodobowego dyżuru dobrego pediatry.

Niestety Gmina nie finansuje i nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie służby zdrowia.

2. Co sądzi Pan o pomyśle zbudowania na obrzeżach miasta dużego placu zabaw, skate parku i miejsca do rekreacji dla mieszkańców w jednym miejscu, z całym zapleczem (parkingiem, toaletami, małą gastronomią itp.)? Jako przykład podaje park "Dolinka" w Elblągu, czy rozbudowany plac zabaw w Pasłęku)

Bardzo ciekawa propozycja. Będziemy ją analizować.

3. Dlaczego w tak dużej gminie nie ma publicznego żłobka i więcej miejsc w publicznym miejskim przedszkolu? Jakie Pan podejmie działania w tej sprawie?
Ilość miejsc w publicznych przedszkolach będziemy sukcesywnie zwiększać. Publicznego żłobka nie wykluczamy.

4. Gmina i miasto się wyludnia - jakie podejmuje Pan kroki w tym zakresie?

Myślę, że bliskość trójmiasta i dobre z nim połączenie sprawia, iż możemy liczyć na mieszkańców z zewnątrz oraz na to, że nasze dzieci mimo pracy poza gminą będą w niej mieszkać. Nigdy nie będziemy centrum przemysłowym ani nie będziemy konkurować z trójmiastem w zakresie oferty pracy, ale możemy sprawić, że Nowy Dwór Gdański i okolice będą dobrym miejscem do życia.

Inwestycje w budownictwo wielorodzinne to kwestia najbliższych lat. Na terenie gminy i miasta są tereny przeznaczone (plany zagospodarowania przestrzennego) pod zabudowę mieszkaniową, składową i usługi. Trzeba rozszerzyć ofertę opiekuńczą, edukacyjną, kulturalną i rekreacyjną. Mozolnie, choć mało spektakularnie, cały czas to robimy. Zabiegamy o włączenie Nowego Dworu w obieg Metropolitalnej komunikacji publicznej.

Wierzymy, że nadejdzie taki dzień, że przez Nowy Dwór Gdańskim będzie przebiegała linia kolejowa Gdańsk - Nowy Dwór Gdański - Elbląg. O Nowy Dwór Gdański i najbliższe okolice byłbym spokojny. Trudniej będzie powstrzymać wyludnianie się terenów wiejskich.

5. Co sądzi Pan o wprowadzeniu mini komunikacji miejskiej (np. 2 busy z kilkoma przystankami, kursujące co pół godziny)? Jak widać po sukcesie ŻKD z kursami na cmentarz 1 listopada - jest zapotrzebowanie na takie usługi wśród mieszkańców, bo miasto się korkuje, a parkingi są zapchane.

Bardzo cieszę się z sukcesu ŻKD. Niestety dotyczy to tylko kursów związanych ze Świętem Zmarłych, ponieważ realia ekonomiczne są nieubłagane (nikt nie chce i nie może nadmiernie dokładać do interesu). Zastanawiamy się nad kursami busów, bo jest to dobry pomysł tylko mamy świadomość, że będziemy do tego dokładać (przypominam, że gmina nie ma swoich pieniędzy - wszystkie pieniądze, którymi dysponuje gmina są pieniędzmi jej mieszkańców) i wzbudzi to wiele emocji. Szczególnie wśród mieszkańców wsi, których sytuacja związana z transportem publicznym jest dużo gorsza.

6. Jakie są podejmowane/zostaną podjęte działania na temat poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego? Po ostatnich potrąceniach, wypadkach i ciągłym rosnącym natężeniu ruchu - warto to przedyskutować.

Każda nowa inwestycja drogowa musi spełniać podniesione wymagania dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Także remonty i modernizacje uwzględniają konieczność jego poprawy. Planujemy modernizacje i budowę nowych przejść dla pieszych, doświetlanie i lepsze oznakowanie już istniejących. Być może powstaną kolejne skrzyżowania bezkolizyjne.

7.Czy planowane są kolejne strefy płatnego parkowania? Czy powstanie gdzieś miejsce do ładowania samochodów elektrycznych?

Chcemy postawić parkometry na ulicy Sikorskiego w okolicach Żuławskiego Banku Spółdzielczego. Rozważaliśmy plac przed Starostwem, ale pomysł z różnych względów upadł, rozważamy parking przed Urzędem Miejskim, choć obawiamy się, że mieszkańcy odwiedzający nasz urząd będą niezadowoleni. Pragnę podkreślić, że nie mieliśmy i nie mamy zamiaru zarabiać na parkometrach, chodzi nam o zwiększenie płynności ruchu na miejscach parkingowych. Tak, zamierzamy uruchomić na terenie miasta ładowarkę samochodową, ale na to potrzebujemy jeszcze trochę czasu. Myślę, że pierwsza będzie na Orlenie.

8. Kiedy powstanie chodnik z Nowego Dworu do Ryk? Chodnik i kilka lamp starczyłoby, aby ludzie czuli się bezpiecznie w drodze do domu.

22 lutego 2023 wspólnie z Burmistrzem Nowego Stawu prosiliśmy Ministra Infrastruktury o rozpatrzenie możliwości modernizacji drogi krajowej 55 i korekty jej przebiegu. Sprawa ma szansę na ciąg dalszy. Jeśli tak się stanie jednym z jej efektów będzie ciąg pieszy lub pieszo rowerowy do Ryk.

9. Dlaczego wydawane są decyzje na budowę i kto je podejmował, żeby w jednym miejscu (przy wąskiej drodze) był Orlen, Shell, KFC i MCDonalds? Skutek jest taki, że podczas sezonu letniego Rondo JP2, Warszawska i pół miasta jest sparaliżowane i nie można z niego wjechać/wyjechać. Jak już miasto stworzyło ten problem, to czy ma plan, aby go rozwiązać (np. rozmowy z GDKiA o budowie dodatkowego zjazdu bezpośrednio z S7)?

Gmina nie wydaje pozwoleń na budowę. Potrzeba budowy dodatkowego pasa na odcinku rondo Jana Pawła II — stacja Orlen jest oczywista. Poprawi to możliwość wjazdu na teren, o którym wspomina się w pytaniu. Nie poprawi możliwości wyjazdu.

Tu najlepszym rozwiązaniem wydaje się być przejazd obok Mrówki w kierunku ronda Starosty Piórkowskiego, ale niestety są pewne ograniczenia. Przy obecnych przepisach nie ma możliwości budowy dodatkowego zjazdu z S7.

10. Czy gmina zamierza ściągnąć jakiegoś poważnego inwestora i stworzenia dobrze płatnych miejsc pracy? Mieszkańcy na inwestorach typu "kolejny market" raczej nie zarobią zbyt wiele.

Każdy samorząd zachęca inwestorów do inwestowania. Najlepsze zachęty to tereny inwestycyjne (są na terenie miasta i gminy), dobra lokalizacja (taką mamy), uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego (mamy), zachęta podatkowa (jesteśmy otwarci). Jednym z ograniczeń jest wysoka klasa bonitacyjna gleb co utrudnia proces „odralniania” i zwiększa koszty inwestycji. Nie będę wypowiadał się na temat zarobków, bo to już absolutnie nie zależy od gminy. Nawet przy bardzo poważnych inwestorach nie liczyłbym na setki nowych miejsc pracy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:Wieczorny Tour de Nowy Dwór Gdański w lekko zimowej scenerii.

11. Czy samorząd może podjąć rozmowy z innymi samorządami/instytucjami i PKP w celu przywrócenia sezonowego kursowania kolei normalnotorowej? Jak to było kiedyś przed laty, gdy przewoźnik Arriva kursował z Grudziądza do NDG w ramach pociągu na plażę. Miasto mogłoby zyskać turystycznie i zmniejszyłoby korki.

Bardzo dobry pomysł. Sprawdzimy, czy nadal wykonalny.

12. Czy w gminie planuje się zwiększyć dochody poprzez "dobudowę" nowych wiatraków, czy instalacji farm fotowoltaicznych?

Po uchwaleniu ustawy „wiatrakowej” temat wiatraków na Żuławach staje się z powrotem aktualny. Wymaga to korekt w planach zagospodarowania przestrzennego, nowych badań środowiskowych, konsultacji. Jesteśmy otwarci na inwestorów, choć będziemy starali się zachować umiar. Jednak to kwestia lat, nie miesięcy.

13. Kładka na Chrobrego jest w opłakanym stanie. Kiedy będzie remont? Fajnym pomysłem byłaby odbudowa czy budowa mostu stałego na wzór mostu Stobbego i puszenie tam ruchu samochodowego do 3,5t - i byłaby "3 droga" do centrum - tak jak było przed wojną. Co sądzi Pan o tym pomyśle?

Interesujący pomysł, chociaż dosyć ryzykowny, jeśli weźmiemy pod uwagę usytuowanie Szkoły Podstawowej nr 1 i brak widoczności na skrzyżowaniu Chrobrego - 3 Maja od strony Zieleni Nowodworskiej i Chrobrego.
Ostatnio Wody Polskie zmieniły założenia dotyczące żeglowności Tugi (musi być żeglowna do nowej kładki) co sprawia, że będziemy musieli sprostać nieco mniejszym wymaganiom dotyczącym budowy bądź przebudowy tej na Chrobrego. Mamy świadomość, że jest to sprawa pilna.

14. Da coś się zrobić w sprawie wieży ciśnień, aby nie zniknęła za jakiś czas z wizerunku miasta? Wiem, że ona jest w rękach prywatnych, ale szkoda stracić tak cenny dla miasta zabytek.

W związku z możliwością ubiegania się o środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków poinformowaliśmy obecnych właścicieli wieży ciśnień i Starówki o możliwość złożenia wniosku. Deklarujemy pomoc przy jego wypełnieniu i złożeniu i nie wykluczamy sfinansowania przez gminę wkładu własnego właściciela zabytku. Tyle na dziś możemy zrobić.
Nowy Dwór Gdański w letniej odsłonie.

Nowy Dwór Gdański. Żuławskie Cittaslow - miasto spokojnego, ...

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto