MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski. Szybkie łącza internetow tylko częściowo obejmą region Żuław i Mierzei

red
Powiat nowodworski. Nie wszędzie w regionie dotrze szerokopasmowy internet
Powiat nowodworski. Nie wszędzie w regionie dotrze szerokopasmowy internet Archiwum Polskapresse
Powiat nowodworski. Projekt Szerokopasmowe Pomorskie jest jednym z 14 przedsięwzięć realizowanych w całym kraju. Z założenia ma ono zapewnić dostęp do szybkiego internetu mieszkańcom terenów wiejskich, m.in. popegeerowskich wsi. Jednak do tzw. infostrady przyłączonych zostanie zaledwie 7 miejscowości w regionie Żuław i Mierzei, na planowane 253 w całym województwie pomorskim

Powiat nowodworski. Walka z tzw. wykluczeniem internetowym ma być możliwa dzięki rządowym pieniądzom. Za ok 120 mln zł powstać mają nowe linie światłowodowe dostarczające internet (w sumie 1818 km) do 253 miejscowości Pomorza, w których do tej pory dostępu do sieci nie było. Miejscowości te wskazał Urząd Marszałkowski. W mieście i gminie Nowy Dwór Gdański będą to Kmiecin, Lubieszewo, Marynowy, w gminie Stegna Junoszyno i Żuławki.

W gminie Ostaszewo przyłącze otrzyma Piaskowiec i a gminie Sztutowo Łaszka. Poza inwestycją pozostaje całkowicie teren Krynicy Morskiej. Nowe magistrale światłowodowe mają powstać wzdłuż trasy wojewódzkiej nr 55 Nowy Dwór Gd. - Malbork, odcinków powiatowych tras Nowy Dwór Gd. - Ostaszewo, Nowy Dwór Gd. - Marzęcino, Dworek - Drewnica i Sztutowo - Łaszka. Co ciekawe, w gminach kaszubskich i kociewskich lista przyłączonych miejscowości jest znacznie dłuższa (np 23 w powiecie chojnickim).

Uzasadniono to m.in. istniejącą obecnie dość dobrą, w regionie Żuław i Mierzei infrastrukturą teleifnormatyczną. Światłowody wiodą wzdłuż całej trasy nr 501 przez Mierzeję Wiślaną (przez Krynicę Morską do Piasków), nr 502 z Nowego Dworu Gd. do Stegny. Wzdłuż tych linii kłopotu z internetem nie ma. Wydaje się jednak, że w wielu miejscach w regionie (np wsie Bronowo, Wierciny, Gniazdowo, Nowa Cerkiew) szerokopasmowego internetu nadal nie będzie, nawet po zakończeniu obecnych inwestycji.

- Rzeczywiście, w porównaniu do innych miejsc na Pomorzu, nasza lista jest dość krótka - mówi wójt gminy Stegna, Jolanta Kwiatkowska. - Przedstawiciele firmy realizującej to zadanie argumentowali, że kluczowe przyłącza powstaną w miejscowościach o zwartej zabudowie, a takich w części Żuław jest niewiele. Dla firm telekomunikacyjnych ważny jest rachunek ekonomiczny. My będziemy lobbować za jak najszerszym przyłączaniem żuławskich wsi do internetu.

- Zależy nam na jak najszerszej sieci internetowej w gminie - dodaje wójt gminy Ostaszewo, Robert Ciżmowski. - Inwestycji teleifnormatycznych powinno być w naszych wsiach jak najwięcej. Od szybkiego internetu zależy rozwój naszych mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto