Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja śmieciowa na Pomorzu: Chaos z ustawą śmieciową trwa, a samorządy nie wiedzą, co robić!

ŁK, ABE
Nawet co trzecia pomorska gmina nie podjęła w terminie uchwały o stawce i metodzie naliczania opłat za wywóz odpadów - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. W tym gronie są dwa samorządy z powiatu nowodworskiego - gminy Stegna i Sztutowo. Urząd Wojewódzki "na tym etapie" odmawia jednak wskazania, ile gmin nie wypełniło obowiązku (jak twierdzą urzędnicy, liczenie trwa). Zgodnie z zapisami tzw. ustawy śmieciowej, samorządy miały na to czas do końca 2012 r.

Pierwsza próba znowelizowania "oderwanych od życia" przepisów (jak określił je sam premier Tusk) miała miejsce 4 stycznia. Marszałek Ewa Kopacz odroczyła głosowanie nad senackimi poprawkami. Powód? Zabrakło kluczowej ekspertyzy - dotyczącej zgodności proponowanych przepisów z prawem europejskim. Za przygotowanie dokumentu odpowiedzialne było Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zobacz także: Gmina Stegna: Radni na razie nie przyjmują uchwał w sprawie śmieci
Radni gminy Sztutowo zwlekają z przyjęciem nowych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami

Pod głosowanie poprawki najprawdopodobniej zostaną podane pod koniec stycznia, na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

"Niepokorne" gminy (w tym Stegna i Sztutowo), które jeszcze nie przyjęły nowych przepisów śmieciowych, najprawdopodobniej przyjmą wcześniej opracowane projekty uchwał śmieciowych.

- Pod koniec stycznia mamy sesję. Oczywiście uchwały wprowadzę do porządku obrad, ale najprawdopodobniej będą różne wersje, bo w końcu radni muszą się na coś zdecydować - informuje Dorota Chojna, przewodnicząca Rady Gminy Stegna.

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że "niepokorne" gminy nie dostaną więcej czasu i będą zmuszone wybierać z rozwiązań, które już obecnie funkcjonują. Wojewoda pomorski, Ryszard Stachurski, zapowiada bowiem, że będzie działał "zgodnie z obowiązującymi procedurami i przepisami". Co to znaczy?

- W sytuacjach, gdy gminy nie przyjmują uchwał, do podjęcia których zobowiązane są ustawami, wojewodowie wzywają rady do ich przyjęcia we wskazanym terminie. Gdy to nie skutkuje, wojewodowie wydają zarządzenia zastępcze - informuje Roman Nowak, rzecznik wojewody, nie precyzując jednak, kiedy wezwania zostaną wysłane do gmin. - Decyzja o tym, jakie działania zostaną podjęte wobec tych samorządów, które nie wywiązały się z obowiązku przyjęcia stosownych uchwał, powinna zapaść niebawem.

Zobacz także: Część gmin na Pomorzu zwleka z przyjęciem "śmieciowych" przepisów. Nowy Dwór Gdański już je ma

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto