Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żuławy i Mierzeja. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – zainstaluj czujki dymu i tlenku węgla

red
Czad to cichy zabójca – nie poczujesz go, nie zobaczysz ani nie usłyszysz. W zeszłym roku 71 osób straciło życie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.
Czad to cichy zabójca – nie poczujesz go, nie zobaczysz ani nie usłyszysz. W zeszłym roku 71 osób straciło życie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. materiały PSP
Czad to cichy zabójca – nie poczujesz go, nie zobaczysz ani nie usłyszysz. W zeszłym roku 71 osób straciło życie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

W celu zapobiegania zatrucia tlenkiem węgla, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej organizuje ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla “Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Kampania jest realizowana od października 2018 r. do marca 2019 r.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.

Przypominamy, co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. W celu uniknięcia zatrucia, Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla (oraz utrzymanie ich odpowiednim stanie technicznym). Warto zaznaczyć, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Aby uniknąć zaczadzenia należy systematycznie czyścić i sprawdzać szczelność przewodów kominowych. Wszelkie urządzenia techniczne trzeba obsługiwać zgodnie z instrukcją producenta. Nie wolno zasłaniać i przykrywać urządzeń grzewczych oraz kratek wentylacyjnych.

W przypadku objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy oraz bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. To może świadczyć o tym, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto