Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cerkiew św. Mikołaja w Cyganku otrzymała dotacje. Będą kolejne remonty światyni

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Zabytkowa świątynia z XIV wieku św. Mikołaja w Żelichowie otrzymała dotację, która pozwoli na przeprowadzenie kolejnych prac renowacyjnych i zabezpieczających. Łącznie do końca 2022 roku realizowano i rozliczono ponad 20 projektów konserwatorskich na łączną kwotę ponad 2 000 000 zł.

Kontynuowane będą prace dezynfekcji, dezynsekcji i zabezpieczenia kolejnych elementów wyposażenia świątyni. Do 2023 roku przeprowadzono zabiegi zabezpieczenia chóru wraz z prospektem organowym, całego stropu drewnianego z polichromią.

Na bieżący rok zaplanowano następujące prace :

  • prace konserwatorskie przy południowej części ściany wschodniej kościoła
  • konserwacja obrazów "Boże Narodzenie" i "Pokłon trzech króli" z parapetu empory organowej
  • ratunkowe prace zabezpieczające ambonę

Łączny koszt wszystkich przedsięwzięć to 261 242 zł. Na dzień dzisiejszy parafia otrzymała dofinansowanie od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Przygotowano program prac konserwatorskich ołtarza głównego i uzyskano pozwolenie na prace od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kontynuowane są prace przy renowacji ikonostasu.

Kosztami własnymi parafii odbywa się konserwacja 4 obrazów ewangelistów umieszczonych w carskich wrotach. Przy wszystkich obowiązkach konserwacyjnych w zeszłym roku wynikły nieoczekiwane prace związane z pojawieniem się grzyba w przestrzeni pod emporą.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Cyganek.Nowe oblicze ikonokastu

Wszystkie prace przy tej części świątyni również wykonano własnym nakładem środków finansowych. Empora organowa wraz z chórem to temat, który podąża swoimi torami konserwacji ze względu na złożoność procesu konserwacji konstrukcyjnej. Jest już pełna dokumentacja oraz inwentaryzacja obiektu.

W minionym roku 2022 parafia pw. św.Mikołaja dokonała na własny koszt renowacji konstrukcji ikonostasu wraz z uzupełnieniem o 6 ikon podwójnych Patriarchów Starego Testamentu oraz drzwi diakońskie autorstwa Teofila Kopystyńskiego z 1860 roku.
Te ikony wraz z drzwiami diakońskimi Cerkiew otrzymała w depozyt od prywatnych ofiarodawców, którzy użyczyli je dla parafii do kultu. Dzięki temu świątynia nabrała nowego wyglądu i wzbogaciła się o nowe zabytki.

Po raz kolejny składam moje ogromne podziękowania dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wspierają naszą parafię finansowo, abyś mogli kontynuować prace konserwatorskie w naszej świątyni.
Jeśli dostrzegasz dobro w tym co robimy, restaurując tak wspaniały zabytek, możesz wesprzeć nasze prace, dokonując przelewu dowolnej kwoty na specjalnie utworzone konto dla renowacji zabytków - informuje proboszcz parafii ks.Paweł Potoczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto