Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyganek. Nowe oblicze ikonostasu w Cerkwi św. Mikołaja

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Cerkiew św.Mikołaja/Cyganek
W minionym tygodniu w Cerkwi św. Mikołaja w Cyganku odnowiono oblicze ikonostasu. Były to pierwsze prace od ponad 40 lat.

W bieżącym roku dzięki prywatnym ofiarodawcom, którzy przekazali w depozyt dla parafii drzwi diakońskie oraz zespół 6-ciu ikon patriarchów, postanowiono odnowić konstrukcję ikonostasu. Jednocześnie dostosować ją kolorystycznie do innych elementów świątyni.

Nowe elementy, drzwi diakońskie i prorocy są autorstwa znanego ikonopisarza Teofila Kopystyńskiego, który tworzył swoje dzieła w XIX wieku. W depozycie parafii znalazły się ikony św. Szczepana oraz św. Wawrzyńca-Lawrentija. Ikony z cyklu Proroków i Królów Starego Testamentu: Daniel, Ezechiel, Jonasz, Abdiasz, Mojżesz, Ozeasz, Zachariasz, Sofoniasza, Habakuk, Dawid, Salomon i Izajasz z 1860 roku.

W czasie prac dokonano zatrucia konstrukcji ikonostasu, szpachlowania dziur oraz przemalowania zgodnie z kolorystyką, która jest zgodna z zabytkową. Kolor turkusu i jego odcienie został odkryty na zabytkowych ławkach z XVIII wieku i jest odtwarzany w całej świątyni.

W niedziele 09 października 2022 roku proboszcz parafii ks. Paweł Potoczny poświęcił odrestaurowane ikony Proroków, Królów i świętych Męczenników.

„Jest to dla naszej parafii wyjątkowa chwila, gdyż odnowiony ikonostas będzie pierwszym elementem rzucającym się w oczy, gdy będziemy wchodzić do świątyni. Odnowione oblicze tego elementu świątyni staje się dzisiaj dla wiernych znakiem odnowienia oblicza człowieka przez Chrystusa".

Ksiądz proboszcz podziękował za pracę Jarosława i Joanny Giemza z Łańcuta. Podziękowania w imieniu Państwa Giemzów przyjęła Mariana Potoczna, która każdego dnia po szkole przychodziła do świątyni, aby pomagać w pracach.
Siedmioletnia parafianka malowała listewki, wskazywała i pod okiem specjalisty szpachlowała ubytki konstrukcji oraz nabierała nowego doświadczenia.

Nowe-stare ikony pozostają własnością prywatnych ofiarodawców, do parafii zostały użyczone, aby spełniały swoją pierwotną funkcję. Prace były wykonywane jedynie przy konstrukcji ikonostasu i nie dotyczyły elementów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków.
Dla obrazów wpisanych do rejestru zabytków przygotowywany jest plan prac konserwatorskich oraz wycena rzeczoznawcy odnośnie prac konserwatorskich.
Obecne prace w całości finansowane były ze środków parafii greckokatolickiej p.w. św. Mikołaja w Żelichowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto