Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przygoda to tylko ...w Warszawie. Zamek Królewski i Złote Tarasy. Uczniowie Zespołu Szkół w stolicy. /ZDJĘCIA

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
foto.Zespół Szkół NDG
Dzięki projektowi Poznaj Polskę, uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Dworze Gdańskim mieli możliwość przez trzy dni poczuć się jak warszawiacy. Stolica otworzyła przed grupą drzwi przeszłości i pozwoliła zobaczyć, i dotknąć fragment wspólnego bogactwa narodu polskiego.

Spis treści

Mickiewicz i Kopernik na wyciągnięcie ręki

W pierwszym dniu wycieczki grupa wybrała się do Muzeum Adama Mickiewicza, które mieści się na rynku. Muzeum zachwyciło niezwykłymi zbiorami. Eksponaty to autentyczne przedmioty, które należały do wieszcza, a wśród nich: sztućce, flakony, obrazy, biżuteria, fotel czy rzeźbiony drewniany kufer, który otrzymał od matki.
Podróżował wraz z nim po całym świecie. Kufer był pełen pamiątek jak choćby butów dzieci pisarza. A miał ich sześcioro. Autentyczne rękopisy Adama dowodzą o chorobie, na którą cierpiał pisarz.

Po prelekcji muzealnej oraz spacerze po placu zamkowym daliśmy się ponieść zabawie. Naszym punktem rozrywki było Centrum Kopernik. Niezliczona ilość doświadczeń, które mogliśmy wykonać, nowości, które mogliśmy poznać, zagospodarowały nam czas do pokazu filmowego w Planetarium.

Przedstawiona historia lotnictwa oraz niezłomni konstruktorzy aeroplanów i samolotów uświadomiła nam, jak wiele osiągnął człowiek i jak wiele zyskała ludzkość – opowiada Katarzyna Oniszko, nauczycielka w Zespole Szkół.

Bogactwo Zamku Królewskiego

W drugim dniu pobytu w Warszawie uczestnicy wycieczki odwiedzili Zamek Królewski. Dzięki przewodnikom poznali wiele tajemnic, jakie skrywają mury tego pięknego gmachu.

Pierwotnie został wzniesiony drewniano- ziemny gród, który pełnił funkcję ochronną miasta. Był to przełom XIII i XIV wieku. Zamek przez lata był siedzibą królów i książąt polskich. Dbano o jego rozbudowę oraz świetność. Wielokrotnie był również grabiony i niszczony.

Zamek Królewski nie stracił na swej wspaniałości. Bogactwo sal, rzeźby, kolory, atłasy czy niezwykła biżuteria robią ogromne wrażenie. Kolejni władcy unowocześniali sale według swoich upodobań i obowiązujących trendów. Dlatego też sale różnią się od siebie i podają wręcz na tacy cechy charakterystyczne style architektury gotyckiej, renesansowej, empirowej czy baroku.

Królu Zygmuncie, powiedz nam czyś, widział Warszawę tak piękną, jak dziś...

Kolejnym miejscem w programie wycieczki była Biblioteka Królewska. Majestatyczna Kolumna Zygmunta III Wazy, która stoi przy bramie Miejskiej, stanowi dowód potęgi monarchii polskiej.

Urokliwe uliczki, nastrój Starego Miasta oraz świąteczne dekoracje pozwoliły przez chwilę poczuć świąteczny klimat. Kolejnym miejscem, było Muzeum Narodowe i zwiedzanie wystaw tematycznych od starożytności po współczesność.
W tym miejscu znajdują się autentyczne przepiękne obrazy m.in. J. Simmlera "Śmierć Barbary Radziwiłłówny", A. Gierymskiego „Żydówka z pomarańczami”, czy J. Matejki „Stańczyk” oraz obraz przedstawiający Bitwę pod Grunwaldem.

Warszawa po zmroku z 30 piętra

Spacer nad Wisłę zaowocował odwiedzinami Syrenki Warszawskiej. Kolejnym miejscem odwiedzin w stolicy był wjazd na wieżę widokową na wysokość 30 pięter.
Warszawa po zmroku jest tak samo piękna, jak za dnia. Rozświetlone miasto pokazało swoją potęgę. Kolejną atrakcją był przejazdu metrem warszawskim.

Odwiedziny na Stadionie Narodowym były ogromną atrakcją nie tylko dla wielbicieli piłki nożnej, zwłaszcza w czasie rozgrywek Mistrzostw Świata.
Drugi dzień zakończył się obiadokolacją w hotelu oraz rozgrywkami bilardowymi i śledzeniu w strefie kibica meczu Polska kontra Meksyk.

Ja widziałem jak wychodziła ze Złotych Tarasów…

Trzeci dzień wyprawy w stolicy upłynął wśród pomników i zakamarków miasta. Wraz z przewodniczką uczniowie odwiedzili Łazienki. Urokliwe alejki, pomnik Chopina, przepiękny Biały Dom czy Pałac na Wyspie to piękno, którego nie da się zapomnieć.

Młodzież miała okazję być pod pomnikami Nike, Małego Powstańca, muralu upamiętniającego Powstanie Warszawskie, przy miejscu granicy muru getta, pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, jak również na Powązkach, i jeszcze w wielu innych ważnych miejscach.

Nie mogliśmy ominąć Złotych Tarasów, które dały kobietkom możliwość wyjątkowych zakupów. Wyprawa do Warszawy na długo pozostanie w naszej pamięci, gdyż odwiedzane miejsca i nowe doświadczenia wzbogaciły nas i otworzyły na świat – opowiadają wrażenia z wycieczki organizatorki, nauczycielki z Zespołu Szkół.


Ta wycieczka uczniów z różnych klas naszej szkoły była bardzo udana i mam nadzieję, że spodobała się uczestnikom wspólnego wyjazdu. Nad całą grupą czuwały Ewa Serkiz, Agnieszka Mularczyk, Karolina Wołodko-Samela. Ten wyjazd pokazał, że mamy świetną młodzież, a moim koleżankom z pracy chciałabym serdecznie podziękować za świetną współpracę i atmosferę - dzieli się wrażeniami Katarzyna Oniszko z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Gdańskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto