Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O regionalizmie czyli w poszukiwaniu żuławskiej tożsamości - rozmowa w Żuławskiej Kafejce Historycznej

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
grafika organizatora
27 listopada o godz. 18:00 gościem Łukasza Kępskiego — historyka i przewodnika po Żuławach będzie dr Aleksandra Paprot-Wielopolska z Instytutu Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem przewodnim dyskusji będzie żuławski regionalizm. Wykład będzie transmitowany na kanale fb Żuławskiego Parku Historycznego.

Podczas spotkania poruszone zostaną następujące wątki:

  • jak budować narrację o Żuławach i na jakich wątkach ją oprzeć?
  • czy mówimy o jednym, czy wielu żuławskich regionalizmach?
  • jaką rolę w budowaniu regionalizmu żuławskiego powinny odgrywać organizacje pozarządowe, szkoły, środowiska akademickie i samorządy?

Aleksandra Paprot-Wielopolska - doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożka/antropolożka kultury i kulturoznawczyni. Adiunkt w Zakładzie Etnologii Polski i Antropologii Historii (Instytut Antropologii, Uniwersytetu Gdańskiego). Pracowała jako starszy specjalista w Dziale Badawczym Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w latach 2013-2019 była wiceprezeską Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”.

Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (w tym Sekcji Stroju Ludowego oraz Sekcji Ukrainoznawczej). Jest także sekretarzem redakcji Atlasu Polskich Strojów Ludowych. Współpracuje z Pomorskim Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z dziedzictwem kulturowym, mechanizmami polityki pamięci i kształtowania tożsamości na obszarach postmigracyjnych, regionalizmem, aktywnością społeczności lokalnych i historią mówioną (oral history).

Prowadziła badania etnograficzne na Żuławach, Powiślu, Warmii, Mazurach, Lubelszczyźnie, Podlasiu, w Wielkopolsce, w Małopolsce oraz na wyspie Olchon w Buriacji. Autorka książki o swojej rodzinnej miejscowości Stara Kościelnica. Dzieje żuławskiej wsi (2012), a także Atlasu niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Powiat gnieźnieński (tom 3, 2015) i książki Żuławy i Powiśle. Kreowanie tożsamości lokalnych i regionalnych po 1989 roku (2018), współautorka publikacji Klocki, snutki perebory. Tradycyjne rękodzieło wobec wyzwań współczesności (2015) oraz wielu tekstów naukowych i popularyzatorskich.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto