Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubieszewo. Polonez i koncert flażoletowy - Wieczór Niepodległości świętowali uczniowie i mieszkańcy

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Idea wspólnego z mieszkańcami spędzania Święta Niepodległości zrodziła się już w 2011 r. Szkoła Podstawowa w Lubieszewie zapraszała wtedy rodziców uczniów, dziadków i pozostałych mieszkańców do szkoły. To spotkanie miało na celu przybliżenie wydarzeń historycznych, ważnych postaci związanych z tym świętem – bo wtedy było to stosunkowo nowe święto i wszyscy uczyli się je celebrować.

Zależało nam na przybliżeniu wydarzeń historycznych, ważnych postaci związanych z tym świętem – bo było wtedy to stosunkowo nowe święto i wszyscy uczyliśmy się je celebrować - informuje Małgorzata Borowska - Leszczyszyn, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubieszewie.

Często takim spotkaniom towarzyszyły quizy historyczne dla par: rodzic wraz z własnym dzieckiem, przygotowanie potraw w barwach narodowych, konkursy wokalne na pieśń patriotyczną czy konkursy kostiumowe – przebranie za postać historyczną nawiązującą do wydarzeń z 1918 roku.

Zorganizowano także dwie edycje Lubieszewskiego Biegu dla Niepodległej, Gotowanie dla Niepodległej… Często tym wydarzeniom towarzyszyło wspólne biesiadowanie i śpiewanie pieśni patriotycznych. Na początku były potrzebne śpiewniki – młode pokolenie nie zawsze znało stare pieśni np. legionowe. Poza tym istnieje wiele wersji tych utworów, wiele wykonań- od solistów po chóry.

W czasach, gdy Polska nie stanowiła odrębnego państwa, pieśni narodowe pozwoliły wielu pokoleniom podtrzymywać polski język, kulturę i tradycje. Śpiewano je na uroczystościach, ale także w domach – dziadkowie wnukom, rodzice dzieciom, dzieci spotykającej się rodzinie… Obecnie tak szybko i intensywnie żyjemy, dużo pracujemy, zamykamy się wśród swoich spraw.
Może właśnie takie spotkania dadzą chwilę wytchnienia, okazję do rozmowy, do poznania nowych osób, do przekazania młodemu pokoleniu istotnych w życiu wartości: bliskości drugiego człowieka, szacunku oraz docenienia tego, co mamy.
Dziś – po pandemicznej przerwie – chcemy kontynuować nasza lokalną tradycję wspólnego świętowania. Od kilku lat uroczyste obchody Święta Niepodległości przeniosły się do świetlicy wiejskiej – najczęściej w Lubieszewie, choć kilka razy spotykaliśmy się także z mieszkańcami Marynowych - i na stałe wpisały się w tradycję naszej małej społeczności — dodaje dyrektor szkoły.

Na zaproszenie pani sołtys szkoła przygotowała część artystyczną dla mieszańców i zaproszonych gości.
Wystąpiły dzieci przedszkolne z Punktu Przedszkolnego w Marynowych oraz uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Lubieszewie.
Przygotowania były intensywne z dużym zaangażowaniem nauczycielek i rodziców dzieci. Zaprezentowano bogaty repertuar pieśni, były wiersze patriotyczne, dwa tańce współczesne w wykonaniu dzieci, a na zakończenie polonez i koncert szkolnego zespołu flażoletowego.
Ten wieczór był okazją do refleksji, zadumy, ale także pełen radości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto