Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański. Konsultacje społeczne. Dyskusja o wrotach przeciwsztormowych na rzece Tudze

red
Nowy Dwór Gdański. Konsultacje społeczne dotyczące wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze
Nowy Dwór Gdański. Konsultacje społeczne dotyczące wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze T. Chudzyński/Krystian Falk Gmina NDG
Nowy Dwór Gdański. Spotkania informacyjne dotyczące projektowanych wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze odbyły się w ostatnich dniach w Nowym Dworze Gdańskim i Rybinie. Co ciekawe, pojawiły się głosy sprzeciwiające się tej inwestycji.

O wrotach przeciwsztormowych dyskutowano m.in. w nowodworskim starostwie powiatowym oraz w Domu Ludowym w Rybinie.

Przygotowujący inwestycję Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej przygotował dla zainteresowanych pakiet informacji o inwestycji. Przedstawiono również założenia tzw. Programu Żuławskiego (Kompleksowego Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego Żuław).

Przypomnijmy, wrota mają powstać przy ujściu rzeki Tugi do rzeki Szkarpawa, w okolicach miejscowości Tujsk. W czasie zjawiska tzw. cofki, wrota będą zamykane, dzięki czemu sztormowa fala nie dotrze do Nowego Dworu Gdańskiego. To właśnie ulice żuławskiego miasta, które nie są zabezpieczone wałami przeciwpowodziowymi, są szczególnie narażone na zalanie. Przekonali się o tym wielokrotnie w ostatnich latach m.in. mieszkańcy ul. Bałtyckiej, Chrobrego, Podmiejskiej, Mickiewicza, Sienkiewicza, Szkolnej, Portowej, kiedy w czasie cofki zalane zostały ich posesje oraz piwnice ich domów.

W spotkaniu w Nowym Dworze Gd. udział wzięli lokalni samorządowcy - m.in. Jacek Gross, przewodniczący Rady Powiatu Nowodworskiego, burmistrz Jacek Michalski, kierownik nowodworskiego oddziału Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Sławomir Szymański.

Co ważne, nie brakuje głosów sprzeciwu wobec budowy wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze. Obawy płyną m.in. od mieszkańców gminy Stegna. Boją się oni, że w czasie cofki, po zamknięciu wrót, woda spiętrzy się w rzece Szkarpawa, zalewając mieszkańców. Część z nich podkreśla, że inwestycja była planowana bez wcześniejszej dyskusji w gminie Stegna.

Wg obliczeń eskpertów (holenderska firma Arcadis), którzy przygotowywali kilka lat temu koncepcję zabezpieczenia przeciwpowodziowego Nowego Dworu Gd., po zamknięciu wrót poziom wody w rzece Szkarpawa, w czasie cofki, podniesie się 1-2 mm i w żadnym razie nie zagrozi mieszkańcom okolic tej rzeki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto