Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokolenie Z na rynku pracy. Większość młodych ludzi czuje się zagubiona. Jaka jest przyszłość zawodowa "zetek"?

Maja Czech
Maja Czech
Jak pracują "zetki"?
Jak pracują "zetki"? pexels
Aż 60 proc. młodzieży w wieku 12-24 lat czuje się osamotniona i nierozumiana przez otoczenie. Dane z KRS pokazują, że młodzi ludzie jednocześnie bardzo ambitni i nie boją się wyzwań. Jakie tak naprawdę jest pokolenie Z w pracy? Poznajcie statystyki!

Pokolenie Z w pracy. Jacy są?

Połowa pokolenia Z ma poczucie niespełnionych ambicji. Z danych wynika, że ludzie urodzeni w latach 1995-2010 to ponad 5,8 mln osób, co stanowi 15,4 proc. całej populacji Polski.

Zagubienie i nieumiejętność podjęcia decyzji, jaką drogę obrać, są głównym powodem niezadowolenia z życia aż 65 proc. z nich, a już co druga osoba ma poczucie niespełnionych ambicji.

Możliwości zawodowe młodych dorosłych

Młodzi mają wiele możliwości zawodowych, z których często nie zdają sobie sprawy. To, czego im brakuje, to wsparcia osób bardziej doświadczonych, pomocy kogoś, kto będzie w stanie ich pokierować.

Mogą oni szukać jednak pomocy z zewnątrz, jaką oferuje chociażby Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką, która po raz kolejny startuje z programem Fun.Tech.Future.

Samotność generacji Z

Okazuje się, że młodzi ludzie czują się wyobcowani nie tylko na rynku pracy. Dużym problemem pokolenia Z jest poczucie osamotnienia i niezrozumienia. Z badania przeprowadzonego przez MindGenic AI wynika, że aż 60 proc. młodzieży w wieku od 12 do 24 lat czuje się samotnie, a prawie 40 proc. rzadko ma poczucie więzi z innymi ludźmi.

Ponad połowa młodych ludzi odczuwa samotność we własnych domach, a 43 proc. deklaruje, że poczucie samotności w szkole lub na uczelni doskwiera im równie często.

Potencjał młodego pokolenia

Mimo tego, że ogromna część młodych ludzi na rynku pracy czuje się zagubiona i osamotniona, mają oni również ogromny, niezgłębiony potencjał. Już ponad 7,5 tys. osób na stanowiskach kierowniczych ma do 23 lat. Wśród nich jest 645 prezesek i 2 583 prezesów.

Mając odpowiednie wsparcie i warunki rozwoju, młodzi ludzie udowadniają swoją przedsiębiorczość i tkwiący w nich potencjał. Blisko ⅓ prezesek i prezesów w tej najmłodszej grupie wiekowej jest z województwa mazowieckiego – aż 1 126 osób. Z kolei najmniej osób tę funkcję obejmuje w województwach warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim – po 48 osób.

Wysoki odsetek przedsiębiorczych młodych Polek na kluczowych stanowiskach

Według danych KRS przedsiębiorczość młodych kobiet wyróżnia je na tle innych grup wiekowych – aż 32,81 proc. wśród osób w wieku 14-23 lata zajmujących kluczowe stanowiska w firmach zarejestrowanych w Polsce stanowią kobiety. Jest to najwyższy odsetek we wszystkich grupach wiekowych, przy średniej 30,25 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto