Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica wyzwolenia KL Stutthof. Nigdy więcej wojny - apel byłych więźniów

red
Sztutowo. 72 rocznica wyzwolenia KL Stutthof
Sztutowo. 72 rocznica wyzwolenia KL Stutthof Tomasz Chudzyński
Sztutowo. Kilkuset uczestników obchodów 72 rocznicy wyzwolenia KL Stutthof oklaskiwało byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego. Na uroczystości pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa przybyło 14 osób, noszących charakterystyczne, biało-niebieskie chusty z literą P.

Obozy koncentracyjne, los więźniów to ostrzeżenie dla tych, którym się marzy nowa wojna w imię jakiejś nieludzkiej ideologii - mówił płk. Czesław Lewandowski, Powstaniec Warszawski, były więzień KL Stutthof. - Niestety, jest to i w naszym kraju. My musimy wołać: "Nigdy więcej wojny"!

Obok byłych więźniów na uroczystości przybyli uczniowie z pomorskich szkół, przedstawiciele samorządów, dyplomaci. Patronem honorowym uroczystości objął minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zobacz także: Uroczystości rocznicowe w Muzeum Stutthof. Odsłonięcie pomnika, złożenie wiązanek kwiatów

- W III Rzeszy wprowadzono w miejsce chrześcijańskiego miłosierdzia wprowadzono prawo silniejszego, że słabsi nie mają racji bytu. Odrzucono Boga - mówił Jan Józef Kasprzyk. - Trzeba o tym pamiętać, by nie burzyć fundamentów cywilizacji europejskiej. Łączy nas dziś pamięć o polskiej inteligencji, o Polonii z Pomorza, Powstańców Warszawskich i ogromnym cierpieniu, jakie spotkało ludzi w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Stutthof.

Dyrektor Muzeum Stutthof, Piotr Tarnowski nawiązał w swoim przemówieniu do niesamowitej historii imadła z warsztatu KL Stutthof, które trafiło niedawno do muzealnych zbiorów, ofiarowane przez Mirosława Melerskiego. Należące do ojca Mirosława Melerskiego imadło rozpoznał kilka lat po wojnie przebywający u niego w warsztacie były więzień Stutthofu, Roman Tarnowski. Więzień ten pracował na tym narzędziu będąc więźniem niemieckiego obozu. Zresztą hasło "Pamięć zaklęta w przedmiotach" przyświecało tegorocznym rocznicowym uroczystościom.

- Przedmioty opowiadają historię ludzi, ich cierpienia, cierpienia ich rodzin - mówił Tarnowski. - To nie są jedynie anonimowe "obiekty muzealne".

Nie zabrakło składania kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, odśpiewania Pieśni Obozowej. W tym roku natomiast Apel Poległych i Salwę Honorową zastąpiła ekumeniczna modlitwa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto