Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skrzydła anioła to kwiat, który ozdobi balkon i ogród. Możesz go mieć przez lata, ale musisz go dobrze przezimować

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Anielskie skrzydła to roślina, której liście wyglądają jak sztuczne, zrobione ze srebrzystego filcu. Ale jest prawdziwa i można ją uprawiać na balkonach i w ogrodach.
Anielskie skrzydła to roślina, której liście wyglądają jak sztuczne, zrobione ze srebrzystego filcu. Ale jest prawdziwa i można ją uprawiać na balkonach i w ogrodach. Katarzyna Laszczak
Skrzydła anioła to piękna roślina, którą można uprawiać na balkonach i w ogrodach. Jej ozdobą są liście o niezwykłym białosrebrzystym kolorze. Radzimy, jak uprawiać tę odmianę starca srebrnolistnego, jakie warunki jej zapewnić oraz co zrobić, by przetrwała zimę.

Spis treści

Skrzydła anioła – co to za kwiat?

Skrzydła anioła (Angel Wings) to niezwykle piękna i coraz bardziej popularna odmiana rośliny o nazwie starzec srebrnolistny (Senecio candidans). Jest to kuzyn uprawianego od lat starca popielnego (srebrzystego), jednak różni się od niego formą liści.
Skrzydła anioła to sukulent, który pochodzi z Ameryki Południowej. Dobrze znosi słońce i suszę, jednak nie jest bardzo odporny na mróz – toleruje spadki temperatury do -10 st. C. Jednak to roślina wieloletnia i jeśli tylko zapewnimy jej odpowiednie warunki, będziemy ją mieć dłużej niż sezon. Można ją też uprawiać jako roślinę jednoroczną.
Ciekawostką jest to, że ponieważ starzec srebrnolistny pochodzi z regionów nadmorskich, jest odporny na słone wiatry. Nie szkodzą mu też choroby i szkodniki.

Jak wygląda kwiat skrzydła anioła?

Ta roślina ma ozdobne liście, które tworzą ładne kępy. Pojedyncze liście są duże, owalne, osadzone na ogonkach. Ich brzegi są lekko pofałdowane. Kształt skojarzył się hodowcom ze skrzydłami anioła, a wrażenie podkreśla niezwykły kolor liści – są one srebrzystobiałe, a to za sprawą drobniutkich i miękkich włosków, które gęsto je pokrywają. Liście są też mięsiste i przyjemne w dotyku.
Skrzydła anioła to roślina, która kwitnie, ale kwiatostany wytwarza dopiero w drugim roku uprawy, więc nie zawsze je mamy. Kwiaty są żółte i niezbyt okazałe. Wyrastają one na wzniesionych pędach, wyrastających spośród liści.

Jak uprawiać skrzydła anioła w ogrodzie i na balkonie?

Jeśli chcemy, by skrzydła anioła zdobiły nasz ogród lub balkon, musimy im zapewnić słoneczne miejsce, choć roślina znosi też lekki cień. Bardzo dobrze poczuje na balkonie lub rabacie wychodzącej na zachód. Bardzo ważne jest to, by zapewnić roślinie przepuszczalną ziemię, bo nie znosi podmokłego podłoża. Sadząc ją w doniczce, zadbajmy o to, by miała otwór w dnie, wysypmy też warstwę drenażu, a do ziemi dodajmy perlitu lub piasku.
W ogrodzie nie sadźmy anielskich skrzydeł w zagłębieniach terenu i również zadbajmy o to, żeby ziemia nie była zbyt ciężka. Jeśli mamy gliniastą, przekopmy ją z piaskiem, nie zaszkodzi też warstwa drenażowa z keramzytu lub żwirku. Starzec srebrnolistny dobrze też poczuje się na skalniaku.

Pielęgnacja anielskich skrzydeł. Uwaga na podlewanie

W uprawie tej rośliny ważne jest podlewanie. Ponieważ to sukulent, gromadzi wodę w liściach i nie można go przelewać. Ten starzec jest odporny na suszę, w ogrodzie warto go podlewać tylko, gdy dłużej nie pada. Natomiast w doniczce podlewajmy go, gdy górna warstwa ziemi przeschnie.
Warto go zasilać, stosując nawóz do kaktusów i sukulentów lub roślin o ozdobnych liściach (dawkujemy zgodnie z zaleceniami producenta).

Jak przezimować angielskie skrzydła?

Ta roślina jest umiarkowanie odporna na mróz (do -10 st. C), jednak szczególnie źle znosi zimno połączone z wilgocią. Zagrożeniem jest nie tylko duży mróz, ale też mokra zima i wiosna. Dlatego, jeśli chcemy, by przetrwał, musimy mu zapewnić odpowiednie warunki. Rośliny z ogrodu trzeba przesadzić do doniczek. Anielskie skrzydła przenosimy do chodnego pomieszczenia, koniecznie z oknem. Sprawdzi się widny garaż, kotłownia, klatka schodowa itp. Zimą ograniczamy podlewanie – częstotliwość zależy od temperatury – im chłodniej, tym rzadziej to robimy. Pozwólmy, by ziemia przeschła na ok. 1/3 głębokości. Na zewnątrz można go wystawić w kwietniu-maju. Zwróćmy uwagę nie tylko na temperatury, ale też opady deszczu (jeśli wiosna jest mokra, nie spieszmy się z tym, chyba że mamy miejsce np. na zadaszonym balkonie).

Z czym sadzić anielskie skrzydła?

Anielskie skrzydła pięknie wyglądają we własnym towarzystwie, szczególnie w donicy (zwróćmy uwagę na jej kolor, który może kontrastować z kolorem liści i lub harmonijnie współgrać). Jeśli chcemy posadzić go z innymi roślinami, wybierzmy takie, które również nie przepadają za nadmiarem wody i lubią słońce. Należy do nich m.in.:

  • lawenda,
  • kalocefalus Browna,
  • „tradycyjny” starzec popielny,
  • czyściec wełnisty – to wszystko rośliny również o srebrzystych liściach i pędach.

Jeśli chcemy stworzyć bardziej kolorową kompozycję, postawmy na:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skrzydła anioła to kwiat, który ozdobi balkon i ogród. Możesz go mieć przez lata, ale musisz go dobrze przezimować - RegioDom.pl

Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto