MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żuławskie świętowanie - w październiku Dzień Osadnika2022. Chrzciny na Żuławach

red.
grafika. Klub Nowodworski
Serdecznie zapraszamy do udziału w IX Dniu Osadnika. Spotykamy się 1 października 2022 r., tradycyjnie w Nowym Dworze Gdańskim o godz.11.30 na stacji kolejki wąskotorowej. W tym roku już po raz dziewiąty będziemy celebrować Dzień Osadnika — święto wszystkich Żuławiaków. Tego dnia wspominamy naszych przodków, którzy odważyli się tuż po wojnie przyjechać na Żuławy i ponownie przywrócić je do życia

Tematem tegorocznej odsłony naszego święta są chrzciny pierwszego dziecka, urodzonego po wojnie w Nowym Dworze Gdańskim.
Ze źródeł historycznych wiemy, że było to wydarzenie bardzo ważne dla lokalnej społeczności, budujące poczucie wspólnoty i polskości na nowych ziemiach.
W trakcie naszej inscenizacji chcemy odtworzyć te wydarzenia. Jednocześnie nie zabraknie stałych elementów święta takich jak: rekonstrukcja przybycia osadników na Żuławy, przemarsz ulicami miasta, złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym osadnikom żuławskim oraz pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników.

Po oficjalnej uroczystości chrzcin zaprosimy przebranych uczestników do wspólnego świętowania przy akompaniamencie Kapeli Osadniczej, tańce oraz wspólne śpiewanie piosenek z lat wojennych i powojennych.

Dzień Osadnika został zainicjowany przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski jako pretekst do pochylenia się nad trudną historią naszego regionu oraz integracji lokalnej społeczności. To jedyne w skali Polski wydarzenie, gdzie nie ma publiczności, a wszyscy są uczestnikami żywej inscenizacji historycznej.

Na chwilę przenosimy się w czasie, oddając hołd naszym rodzicom, dziadkom i pradziadkom, doceniając ich trud, pracę i odwagę. Razem z Samodzielną Grupą Odtworzeniową “Pomorze” oraz z przebranymi w powojenne stroje mieszkańcami odtwarzamy sceny przybycia na ziemie odzyskane pierwszych polskich osadników.

Zobaczcie fotografie z Dnia Osadnika 2020. To nie był tradycyjny przemarsz, ale też sytuacja była inna.

VII Dzień Osadnika w Nowym Dworze Gdańskim. Mieszkańcy na ,,...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto