MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stocznia Żuławy wybudowała dźwig do wydobywania niewybuchów z dna morskiego.Zamówiła go Marynarka Wojenna

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Stocznia Żuławy z Piaskowca koło Ostaszewa zaprojektowała i wybudowała dla Marynarki Wojennej pływającą platformę - dźwig, do wydobywania niewybuchów z dna morskiego. Jednostka jest zdolna do podnoszenia z głębokości 30 metrów ładunków niebezpiecznych o wadze do 8 ton. Jest zdalnie sterowa. Służy saperom do oczyszczania dna Bałtyku z pozostałości z II Wojny Światowej.

Stocznia Żuławy powstała w 1986 roku.35 letnie doświadczenie sprawia, że jest to znana i ceniona firma w branży budowlanej oraz konstrukcji stalowych.
Firma buduje mosty, dworce kolejowe, statki. Zajmuje się profesjonalnym remontem mostów pontonowych,sprzętu inżynieryjnego, jachtów oraz sprzętu drogowego.
Specjalizuje się w produkcji wszelkich konstrukcji stalowych, aluminiowych i
kompozytowo - poliestrowo-szklanych.

Komenda Portu Wojennego a konkretnie Grupa Minerów Okrętowych w Świnoujściu, bardzo wysoko postawiła poprzeczkę. Jednostka waży tylko 6300 kg, jest zbudowana z czterech niezależnych pływaków tworzących katamaran. Kadłub ma 12m długości i 4,2 szerokości, zbudowany jest z poliestrów szklanych i podzielony jest na 24 komory wypornościowe. Ciekawostką jest to, że można pokład oraz wszystkie urządzenia dźwigowe oddzielić od kadłuba i transportować jednostkę drogą lądową. Umożliwia to szybkie dotarcie grupy minerów w miejsce gdzie odnaleziony zostanie ładunek niebezpieczny. Wszystkie operacje podnoszenia ładunków z dna morskiego wykonywane są ze względów bezpieczeństwa zdalnie, drogą radiową, z bezpiecznej odległości. Zastosowane na jednostce urządzenia dźwigowe, mają możliwość podnoszenia ładunków, o wadze do 8 ton. Należy zwrócić uwagę, że tak mała jednostka podnosi tak duże ciężary a użytkownik -armator, ma możliwość transportowania jednostki drogą lądową. Wystąpiliśmy do dowództwa z wnioskiem, o nadanie dla wybudowanej jednostki nazwy "ŻUŁAWY" Czekamy na odpowiedź – informuje dyrektor Stoczni Żuławy Mirosław Molski.

Podczas wiosennego spotkania w 2021 roku Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i Kapituły Honorowego Wyróżnienia „Bene Meritus pro Industria Poloniae” („Dobrze Zasłużony dla Polskiego Przemysłu”) Honorowym Wyróżnieniem został nagrodzony Mirosław Molski dyrektor Stoczni Żuławy.

Kapituła przy wyborze osób kierowała się następującym kryterium: całokształt dorobku zawodowego, znaczące dokonania w działalności przemysłowo-gospodarczej, osiągnięcia naukowe wdrożone do praktyki przemysłowej, oraz ich znaczenie dla społeczeństwa i gospodarki narodowej,

Mgr inż. Mirosław Leszek Molski – znakomity menadżer i działacz samorządowy, inicjator i organizator nowych przedsiębiorstw, konstruktor w branży stoczniowej. Dyrektor Stoczni Żuławy, która zajmuje się produkcją jednostek pływających, budową mostów oraz urządzeń lotniskowych.. Wykonuje zamówienia dla Marynarki Wojennej, Wojsk Inżynieryjnych i Wojsk Lotniczych. Jego kandydaturę zgłosiła Rada Budowy Okrętów – informuje komunikat Kapituły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto