Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie LO i Żonkile. Akcja społeczno - edukacyjna w szkole i w mieście

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim– największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Gdańskim zorganizowali akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w okolicznościowym apelu w szkole i z symbolicznymi żonkilami odwiedzili urzędy administracji samorządowej, oraz instytucje na terenie miasta, m.in .Poradnię Psychologiczno Pedagogiczną, Powiatową Komendę Policji, Urząd Miasta, Żuławski Park Historyczny, Starostwo Powiatowe, Bibliotekę Publiczną, Powiatowy Urząd Pracy, Żuławski Ośrodek Kultury.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną.
Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość– niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

Getto Warszawskie było największym utworzonym przez Niemców podczas II wojny światowej.
Teren liczył 300 hektarów, które otoczono 18. metrowym murem. Z powodu braku żywności i leków życie straciło w nim ok. 83 tys. osób

W lipcu 1942 roku, pod pretekstem deportacji, wywieziono i wymordowano w obozach zagłady od 280 000 do 310 000 Żydów. Na miejscu pozostało około 60 tysięcy osób
19 kwietnia 1943 bojownicy żydowscy stawili skuteczny opór niemieckim siłom, a ich działania wsparły również oddziały Armii Krajowej.

Walki zakończyły się wysadzeniem Wielkiej Synagogi na Tłomackiem 16 maja 1943 r. Około 12 tys. Żydów zginęło w powstaniu, a większość więźniów getta trafiła do obozów zagłady lub pracy.

Powstańcy dzięki odwadze, determinacji i woli walki przy nikłych szansach zwycięstwa stali się symbolem oporu ludności żydowskiej wobec działań władz niemieckich. Garstka ocalałych brała później udział w Powstaniu Warszawskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto