Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Zanocuj w lesie” na Mierzei Wiślanej. Zupełnie legalnie i zgodnie z regulaminem

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
„Zanocuj w lesie” to program Lasów Państwowych, który pozwala na nocne biwakowanie w lesie. Celem tego programu jest umożliwienie legalnego uprawiania aktywności związanych z przebywaniem w lesie (takich jak bushcraft, survival czy zwyczajna wycieczka piesza z możliwością zatrzymania się na nocleg). W Nadleśnictwie Elbląg z racji dużego zasięgu terytorialnego i bardzo zróżnicowanego terenu wytypowano dwa obszary. Obszar leśnictwa Dąbrowa i leśnictwa Jantar, kontynuują niejako swoje istnienie, zmieniając się z obszaru pilotażowego na program „Zanocuj w lesie”.

Od 2021 r. nadleśnictwa wydzieliły obszary, na których można nocować, spełniając wcześniej kilka prostych warunków. W Nadleśnictwie Elbląg z racji dużego zasięgu terytorialnego i bardzo zróżnicowanego terenu wytypowano dwa obszary.

Na tych terenach odbywał się ponad roczny pilotaż, sprawdzający jak takie obszary będą funkcjonowały (w całej Polsce było 46 obszarów pilotażowych). Obszar leśnictwa Dąbrowa i leśnictwa Jantar, kontynuują niejako swoje istnienie, zmieniając się z obszaru pilotażowego na program „Zanocuj w lesie”.

Jeśli ktoś ma ochotę spędzić wyjątkową noc lub dwie tylko z szumem drzew, porannym śpiewem ptaków i przywitać słońce twarzą w twarz o poranku – to warto skorzystać z programu „Zanocuj w lesie”.
Do realizacji tego projektu w całej Polsce wyznaczono obszary o łącznej powierzchni 643 000 ha.

Spis treści

Jak to zrobić?

Nie ma większych problemów, aby przenocować „na dziko” w wyznaczonym przez nadleśnictwo obszarze lasu. Jednak w kilku kwestiach należy dokonać zgłoszenia.

Pobyt należy zgłosić, gdy planujesz pobyt:

  • w grupie większej niż dziewięć osób;
  • na dłużej niż dwie noce;
  • w grupie większej niż dziewięć osób i na dłużej niż dwie noce

Jak uzyskać taką zgodę?

  • na stronie nadleśnictwa znajdziesz formularz zgłoszenia;
  • wyślij zgłoszenie mailowo na adres nadleśnictwa nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem;
  • zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Gdzie znajdę mapę z dokładnie wskazanymi obszarami?

Wszystkie obszary znajdują się na mapie Banku Danych o Lasach (BDL). W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne oraz obszary pilotażowe.
Jeśli interesują Was jedynie obszary, trzeba odhaczyć warstwy „Infrastruktura turystyczna” i „Ścieżki dydaktyczne”, wtedy widoczne będą tylko tereny programu „Zanocuj w lesie” lub kliknąć tutaj .
Za pomocą informatora (narzędzie z literą „i” w górnym lewym rogu) będzie można odczytać atrybuty danego obiektu (obszaru).
Warstwy są też dostępne w mobilnej wersji BDL (legenda do mapy pojawi się niebawem) lub na stronach nadleśnictw wchodzących do pilotażu.

Czy na obszarach można rozpalać ognisko?

Rozpalenie ognia jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Informację o takich miejscach można uzyskać w miejscowym nadleśnictwie oraz na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy na obszarach można korzystać z kuchenek turystycznych?

Decyzję o możliwości lub braku możliwości używania kuchenek gazowych na danym obszarze podejmuje nadleśnictwo i zamieszcza o tym informację na swojej stronie internetowej.

Czy są jakieś warunki korzystania z kuchenek na obszarach, które dopuszczają ich używanie?

Na ww. obszarach możesz używać kuchenek gazowych pod następującymi warunkami:

  • należy sprawdź obowiązujące w danym dniu zagrożenie pożarowe, dwukrotnie w ciągu dnia. Zagrożenie pożarowe jest aktualizowane w ciągu dnia o godz. 10:00 i 14:00. Można je także sprawdzić na stronie BDL - „Mapa zagrożenia pożarowego”;
  • w przypadku dużego zagrożenia (3. „czerwony” stopień) używanie kuchenek jest zabronione!;
  • używanie kuchenek jest dozwolone tylko pod stałym nadzorem, gwarantującym zabezpieczenie przed ewentualnym powstaniem pożaru;
  • zabronione jest używanie kuchenek na glebach torfowych, w młodnikach i drzewostanach, w których wysokość koron drzew znajduje się poniżej 5 m od ziemi oraz na powierzchniach leśnych porośniętych wysokimi trawami i wrzosem.

Jakie dokumenty lub pisma powinniśmy mieć ze sobą na wypadek kontroli?

Nie trzeba mieć przy sobie specjalnych pism lub dokumentów. Natomiast ze względu na nagłe sytuacje, np. w razie wypadku, warto zawsze mieć przy sobie dokument, który pozwoli ratownikom na skontaktowanie się z rodziną czy bliskimi.

Jak w terenie będą oznaczone granice obszarów do biwakowania?

Nie będą. Granice są wyraźnie oznaczone na mapie. Leśnicy liczą, że bushcraftowcy oraz surwiwalowcy nie będą mieli problemu z identyfikacją tych granic, korzystając z dostępnych map.
W przypadku nadleśnictw nizinnych obszar łatwo będzie zidentyfikować po słupkach oddziałowych. W górach będzie to możliwe jedyne z mapą.

Czy na obszarach znajdę ławki lub wiaty?

Nie. Na tych obszarach nie ma żadnej infrastruktury. To wyłącznie dziki fragment lasu. Dlatego weź ze sobą worek na odpadki i po biwakowaniu zabierz ze sobą śmieci, gdyż w środku lasu nie znajdziesz kosza na śmieci!

Czy na obszarze mogę nocować w dowolnym miejscu?

Tak. Jednak pamiętaj, że na fragmentach obszaru wyznaczonego do nocowania mogą znajdować się miejsca, w których obowiązuje stały zakaz wstępu (np. uprawy leśne czy ostoje zwierząt), wynikające z zapisów art. 26 ustawy o lasach. Nie biwakuj w takich miejscach!

Czy mogę nocować na obszarze w każdym dniu i porze roku?

Tak. Zanim jednak się wybierzesz na biwak sprawdź na stronie BDL mapę czasowych zakazów wstępu do lasu. Jeśli został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego zrezygnuj z wycieczki lub zmień plany i wybierz inne miejsce, gdzie zakaz nie obowiązuje.

Co można pozyskać w wyznaczonych strefach (drewno, runo)?

Na obszarach nie można pozyskiwać drewna. Można korzystać, jak do tej pory, z owoców runa leśnego i grzybów. Również, tak jak do tej pory, zabronione jest niszczenie ściółki.

Czy na obszary do biwakowania można wjechać kamperem?

Nie. Wjazd do lasu pojazdami jest zabroniony. Tereny pilotażowe są dedykowane wyłącznie osobom z hamakami, które preferujemy, lub namiotami.

Ostrożnie w lesie. Jest bardzo sucho

Ogólnodostępne państwowe lasy to wspaniałe miejsce na letni wypoczynek. Leśnicy proszą jednak o ostrożność i przestrzeganie przepisów - dla własnego bezpieczeństwa. Nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grilla możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym.

Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi - jest to zabronione, od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych.

Przestrzegaj w lesie bardzo ważnych zasad:

  • nie wolno używać ognia otwartego oraz wypalać traw już 100 metrów od ściany lasu, stwarza to zagrożenie zwłaszcza w wietrzne dni, kiedy wiatr może roznosić pyły z palenisk,
  • nie wolno rozpalać ognia w samych lasach, na łąkach śródleśnych i miejscach postoju pojazdów, które nie są do tego przeznaczone,
  • w upalne dni nie powinno rozpalać się ognia na łąkach śródleśnych, nawet jeżeli są do tego przeznaczone,
  • nie wolno wyrzucać niedopałków na ściółkę leśną, można je dogasić w piachu lub na drodze gruntowej,
  • należy korzystać z postoju samochodów jedynie w miejscach, które są do tego przeznaczone,
  • nie wolno też nocować w lesie w miejscach poza tymi, które są wyznaczone do akcji "Zanocuj w lesie"
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto