Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Ostaszewo. Redukcje etatowe w Zespole Szkół w Ostaszewie

ABE
Rozmowy o zwolnieniach nauczycieli podczas gminnej sesji w Ostaszewie nic nie dały. Gmina i tak musi zwolnić nadmiar pedagogów
Rozmowy o zwolnieniach nauczycieli podczas gminnej sesji w Ostaszewie nic nie dały. Gmina i tak musi zwolnić nadmiar pedagogów Fot. Sławomir Bednarczyk
Czworo nauczycieli z Zespołu Szkół w Ostaszewie otrzymało już wypowiedzenia z pracy. Zwolnienie ma dostać jeszcze jeden nauczyciel. To wynik etatowych redukcji w szkole, które przewiduje arkusz organizacyjny sporządzony przez dyrektor placówki, Alicję Redlicką.

Co roku koniec sierpnia przynosi zmiany w stanie zatrudnienia nauczycieli. Wtedy to zgodnie z przepisami prawa oświatowego formalnie kończy się rok szkolny, choć w czerwcu kończą się zajęcia lekcyjne i uczniowie dostają świadectwa szkolne. Ponieważ nauczycieli obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, dlatego decyzje dotyczące ich zatrudnienia zapadają z końcem maja. Tak było w przypadku nauczycieli przewidzianych do zwolnienia w Zespole Szkół w Ostaszewie.

- Dyrektor Zespołu Szkół w Ostaszewie długo pracowała, aby przygotować arkusz organizacyjny na przyszły rok szkolny. Zabrakło godzin dla pięciorga nauczycieli. Czterech już otrzymało wypowiedzenia - informuje Robert Ciżmowski, wójt gminy Ostaszewo.

Przeczytaj koniecznie: Ostra dyskusja na sesji Rady Gminy Ostaszewo o zwolnieniach nauczycieli w miejscowym Zespole Szkół

Zapisy w Karcie Nauczyciela chronią szczególnie nauczycieli mianowanych przed zwolnieniami. Dyrektorzy placówek decydują się więc pozbawić pracy stażystów i nauczycieli kontraktowych. W Ostaszewie czworo ze zwolnionych pedagogów to nauczyciele mianowani. Przejdą oni w stan nieczynny, czyli mogą liczyć na odprawę. Dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania wypłaca się odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Będą mieli więc czas na znalezienie nowej pracy.

Zwalnianie nauczycieli w Zespole Szkół w Ostaszewie to efekt niżu demograficznego. W szkole uczy się coraz mniej dzieci. Wójt Robert Ciżmowski, tłumaczy, że dotychczas samorząd niejako sztucznie utrzymywał wysokie zatrudnienie w placówce, na czym tracił oczywiście budżet gminy.

- Nie możemy dopuścić, by w szkole było więcej nauczycieli niż uczniów - mówił Robert Ciżmowski. - Na pewno nie zgodzę się na sztuczne utrzymywanie etatów nauczycieli. Jeśli nie ma dla nich pracy, to nie mamy zamiaru na siłę utrzymywać ich etatów. Trzeba działać zgodnie z prawem.

Zobacz także: W Ostaszewie po kilkunastu latach przerwy powstaje piłkarski zespół seniorów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto