MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Historia na Żuławach. Przodkowie Anny German wywodzili się z żuławskich mennonitów

red.
Reprodukcje/MuzeumŻuławskie
Artystka wyjątkowego formatu , dziś już nieco zapomniana . Do dziś bardzo popularna w byłym Związku Radzieckim. Przed moskiewska operą posiada swoją gwiazdę w Aleja Gwiazd. Człowieczy los i Tańczące Eurydyki – to najbardziej znane piosenki Anny German. Miała szansę na międzynarodową karierę, występowała między innymi w ZSRR, koncertowała w NRD, we Włoszech i na wielu festiwalach w kraju. Właśnie mija 40 rocznica śmierci artystki.

Spis treści

Pogmatwane losy rodzinne

Anna urodziła się w Urgenczu, w Uzbekistanie w 1936 r. Jej matką była Holenderka - Irma Martens, a ojcem Niemiec - Eugeniusz German. Irma Martens wywodziła się z holenderskich mennonitów - radykalnej grupy religijnej, która w połowie XVI stulecia osiedliła się na Żuławach.
Po rozbiorze sytuacja mennonitów w Polsce uległa radykalnej zmianie. Zmuszeni byli opuścić kraj, wędrowali wówczas w głąb Rosji. Właśnie z grupy tych mennonitów pochodziła Irma Martens, matka Anny German.

Mennonitom nie wolno sprawować wysokich urzędów, przysiąg i obowiązuje ich zakaz używania broni, i służenia w wojsku.
Ponieważ w Prusach coraz trudniej było uniknąć służby, a caryca Katarzyna II dawała im ten przywilej więc mennonici opuścili Żuławy i udali się w głąb Rosji.

Wojenne losy

Rodzina Martens zamieszkiwała na Kubaniu. Irma poznała Eugeniusza w 1935 roku na granicy irańskiej, kiedy to uciekał przed NKWD. W 1936 roku rodzi się Anna. 2 lata później jej ojciec zostaje aresztowany i rozstrzelany pod zarzutem szpiegostwa.

Powrót do Polski i początki kariery

Rodzina Anny German (córka, matka i babka) wracają do Polski. Osiedlają się w Nowej Rudzie, a następnie od 1949 roku we Wrocławiu. Anna kończy liceum i studia. Rozpoczyna karierę jako piosenkarka. Występuje m.in. w Neapolu, Cannes, Monte Carlo, Wiesbaden,Ostendzie, Bratysławie. Śpiewa w Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze.

Wypadek w San Remo

Podczas pobytu Anny w San Remo doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Auto, które prowadził przedstawiciel CDI, sportowy Fiat 850 wypada z autostrady. Anna miała urazy kręgosłupa i klatki piersiowej, wstrząs mózgu oraz wielokrotne złamania kończyn. We Włoszech przeszła poważne operacje chirurgiczne. Trudna i długotrwała rehabilitacja przywróciła piosenkarce względną sprawność fizyczną.

Śmiertelna choroba

U Anny zdiagnozowano złośliwy nowotwór kości. Do onkologa zgłosiła się zbyt późno i nie zdecydowała się na zaproponowaną przez lekarza terapię. W maju 1982 roku przyjęła chrzest w obrządku Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego ( członkiem tej wspólnoty był jej mąż - Zbigniew Tucholski). Zmarła 3 miesiące później w wieku 46 lat.

Historię Anny German, jej rodziny oraz eksponaty związane z karierą piosenkarki można zobaczyć w Muzeum Żuławskim.
Męskie Granie. Koncert przy Żuławskim Parku Historycznym - zobaczcie zdjęcia.

Męskie Granie z powerem. Muzyczny ogień w Kąciku przy szklanej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto