Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi zapaśnicy na turnieju ogólnorozwojowym z Józefem Traczem trzykrotnym medalistą olimpijskim

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
foto.Gmina Nowy Dwór Gdański
W piątek (24.11) w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim odbył się międzyszkolny turniej ogólnorozwojowy szkół podstawowych powiatu nowodworskiego. Otwarcia sportowej imprezy dokonali burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski oraz trzykrotny medalista olimpijski w zapasach Józef Tracz.

Uczniowie ze szkół podstawowych z: Drewnicy, Kmiecina, Marzęcina, Mikoszewo, SP1 i SP2 z Nowego Dworu Gdańskiego oraz Stegny włączyli się w różnorodne aktywności. Rozgrzewka poprowadzona przez mistrza olimpijskiego Józefa Tracza.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji wyniki były następujące:

 • I miejsce Szkoła Podstawowa z Drewnicy
 • II miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim
 • III miejsce Szkoła Podstawowa z Kmiecina
 • IV miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim

"Dziękujemy Fundacji — Akademii Zapasów im. Józefa Tracza, Ludowemu Klubowi Sportowemu „Żuławy” oraz Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim za tę wspólną inicjatywę wspierającą rozwój młodych talentów. Niech pasja do sportu i zdrowego stylu życia rośnie w naszej społeczności!" - informuje w mediach społecznościowych Gmina Nowy Dwór Gdański.

Cel imprezy

 • popularyzacja zapasów, krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
 • urozmaicenie zajęć WF o ćwiczenia ogólnorozwojowe, gry-zabawy z mocowaniem.
 • wyłonienie zwycięzców – drużyn złożonych z chłopców i dziewczynek uczęszczających do klas IV – V.
 • budowanie świadomości dzieci, nauczyciel oraz rodziców w zakresie bezpieczeństwa w sporcie.
 • promocja zajęć ogólnorozwojowych oraz dyscypliny sportu zapasy wśród dzieci.
 • kształtowanie zdrowego trybu życia
 • promocja idei Fair Play oraz wychowania poprzez sport
 • aktywizacja lokalnych środowisk sportowych

Józef Tracz przeszedł do historii polskich zapasów, jako jedyny zdobywca trzech medali olimpijskich: 1988 Seul, 1992 Barcelona, 1996 Atlanta.

Józef Tracz swoją zapaśniczą przygodę rozpoczął w 1977 roku w Żarach, gdzie wypatrzył go nauczyciel WF-u, Marek Cieślak. Już po 3-letnim treningu odnosi swój pierwszy sukces, zostając Mistrzem Polski LZS w Nowym Dworze Gdańskim. Droga do mistrzostwa w przypadku Józefa nie była usłana różami. Bardzo wysoki poziom w polskich zapasach i silna rywalizacja w jego kategorii spowodowała, że było bardzo trudno przebić się do reprezentacji.

W 1984 roku na krajowym czempionacie juniorów Józef zajmuje dopiero III miejsce za Jerzym Krasowskim (I m) i Wiesławem Forysiem (II m), a na seniorskim czempionacie dalekie 8 miejsce. Jednak już rok później w 1985 roku, Tracz staje na najniższym stopniu podium w seniorskich mistrzostwach Polski, za kolegą klubowym -Krzysztofem Piętą i śp. Henrykiem Grabowieckim.

Reprezentacyjną przygodę mistrz rozpoczął, mając dwadzieścia lat. Przebywając na klubowym (Śląsk Wrocław) zgrupowaniu w Cetniewie, dostał szansę sprawdzenia się w biegu na średnim dystansie z ówczesnymi kadrowiczami. Tracz się spiął i w cuglach wygrał tę rywalizację, pokazując pozostałym kadrowiczom swoje plecy.

Zauważył to trener kadry, Stanisław Krzesiński, który widząc niesamowitą wydolność młodego wrocławianina, natychmiast powołał go do kadry narodowej. I tak się zaczęło.

Pierwszy tytuł Mistrza Polski Tracz zdobył w 1987 roku we Wrocławiu, zwyciężając w finale z Andrzejem Podstadą z Siły Mysłowice. 11 lat po tym sukcesie Tracz ponownie we Wrocławiu staje na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski, zdobywając swój ostatni medal na krajowym czempionacie.

Jego finałowym rywalem był kolega klubowy — Marcin Letki, którego trzy lata po wrocławskim sukcesie Tracz już jako reprezentacyjny trener poprowadził do tytułu wicemistrza Europy w tureckim Stambule. W sumie Józef Tracz zdobył dziewięć razy tytuł Mistrza Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piłkarki ręczne już przygotowują się do mistrzostw Europy 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto