Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze bombki choinkowe pochodzą z Kaszub! Tworzą je lokalni artyści i są unikatowe WIDEO

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Chcesz mieć wyjątkową choinkę na Boże Narodzenie? Postaw na szklane, ręcznie malowane bombki z Kaszub. Tworzą je lokalni artyści, a każda z nich jest niepowtarzalna. Ozdobiona kaszubskimi bombkami choinka będzie hitem świąt!

Bombki z Kaszub hitem Bożego Narodzenia

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez dekorowania choinki. A ta jak wiadomo w każdym domu jest inna. Jedni stawiają na dekoracyjny freestyle, inni wybierają przemyślane stylizacje. Każdy jednak chce mieć piękne drzewko na święta. I tu kluczowe są bombki. Te w kaszubskie wzory stają się coraz bardziej popularne. Kochają je mieszkańcy i turyści. Nic dziwnego, bo są wyjątkowe i w dodatku tworzone przez lokalnych artystów. To gwarancja, że każda jest niepowtarzalna. Jednak zanim na choince znalazły się bombki warto wspomnieć o tym jak w ogóle drzewko trafiło pod kaszubskie strzechy.

- Tradycja drzewka bożonarodzeniowego w Polsce jest dość młoda, przywędrowała do nas z Europy Zachodniej, a dokładniej z Niemiec w czasie zaborów - mówi Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. - Wcześniej w wiejskich chałupach stawiano snop zboża, który symbolizował dobrobyt.

W momencie, gdy pojawiła się choinka to początkowo przyozdabiano ją głównie owocami i słodkościami. Bombki dotarły do nas również z Niemiec. Choć wówczas nie były tak bogato zdobione jak obecnie. Raczej można powiedzieć o ich ubogiej wersji. Od początku jednak były okrągłe, bo ten kształt najłatwiej było uzyskać w szkle.

- Człowiek, który wpadł na ten pomysł był pracownikiem huty szkła i stwierdził, że nie stać go na tyle owoców i różnego rodzaju produktów by tę choinkę tak bogato przyozdobić więc zaczął dmuchać bombki. I to się bardzo szybko przyjęło - dodaje Krzysztof Jażdżewski. - Tak też w XX wieku bombka dotarła również na Kaszuby.

Mieszkańcy tego regionu mieli spore doświadczenie w zdobieniu na szkle. Obrazy powstające w ten sposób były już wcześniej popularne na Kaszubach. Dlatego też postanowili wykorzystać te umiejętności i tradycyjne wzornictwo przenieśli na bombki.

- Obecnie Polska jest zagłębiem produkcji bombek. Co roku z naszego kraju wyjeżdża kilka milionów sztuk tych ozdób - zauważa dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. - Warto też dodać, że obecnie bombki powstające na Kaszubach zdobione są wszelako. Nie tylko tradycyjnym wzornictwem kaszubskim, ale też znajdziemy na nich motywy Kaszub jak chociażby diabelskie skrzypce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Kaszubskie bombki można kupić m.in. w Punkcie Informacji Turystycznej w Kościerzynie. Dostarczają je tu lokalni twórcy kaszubscy. Ozdoby te nie są produkowane na masową skalę. Zatem każda z nich to unikat.

- Cieszą się dużą popularnością. Wystawiliśmy je na kiermaszu bożonarodzeniowym w Kościerzynie i sporo się sprzedało - dodaje Krzysztof Jażdżewski. - Kupowali je głównie mieszkańcy naszego powiatu.

Cena zależy od wielkości bombki i bogactwa zdobienia. Średnio jednak trzeba na nią przeznaczyć około 40 zł, chociaż są i takie za 100 zł. Jedno jest pewne - choinka przystrojona takimi ozdobami z pewnością będzie niepowtarzalna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto