MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański. Plac w centrum miasta z królewskim imieniem. Propozycja grupy mieszkańców

red
Nowy Dwór Gd. Grupa mieszkańców chce, by centralne tereny miasta nosiły imię Jana III Sobieskiego
Nowy Dwór Gd. Grupa mieszkańców chce, by centralne tereny miasta nosiły imię Jana III Sobieskiego T. Chudzyński
Nowy Dwór Gdański. Imię króla Jana III Sobieskiego chce nadać placowi w centrum miasta grupa mieszkańców. Projekt zgłosili już u przewodniczącego Rady Miejskiej, Wojciecha Krawczyka.

Upamiętnienia króla Jana III Sobieskiego w przestrzeni miejskiej chce grupa mieszkańców. Chcą by znakomity, polski władca patronował placowi przed Żuławskim Ośrodkiem Kultury i starostwem powiatowym i obszarowi przy Żuławskim Parku Historycznym (aż do rzeki Tugi).

To miejsce, w którym odbywa się większość plenerowych imprez w mieście. Co istotne, plac nie ma odrębnej nazwy, jest częścią ulicy Sikorskiego. Skąd jednak pomysł na królewskie imię dla placu? Okazuje się, że żuławskie miasto i cały region są historycznie powiązane z postacią znakomitego władcy.

- Jan III Sobieski był w latach 1680 - 1696 właścicielem Nowego Dworu Gdańskiego, wcześniej dzierżawa nowodworska należała do jego dóbr królewskich, on wielokrotnie tu bywał - tłumaczy Grzegorz Gola, przedstawiciel pomysłodawców. - Wiadomo, że polował na Mierzei Wiślanej, bywał w niedalekich Malborku, Gniewie i Gdańsku. Po bitwie pod Wiedniem i Parkanami podarował dla żuławskiego kościoła w Mątowach Wielkich dar wotywny z łupów zdobytych na wrogu (Turkowie, których potęgę w XVII w. złamał nazywali go z szacunkiem Lwem Lechistanu). Był znany jako dobry gospodarz - znawca uprawy ziemi. Opis nowodworskiego zamku zawiera informacje o wspaniałym sadzie (hiszpańskie wiśnie) otaczającym posiadłość. Po śmierci Jana III Sobieskiego jego dzierżawę odziedziczyli jego spadkobiercy z rodu Sobieskich. Tak było do roku 1743 r.

Obecnie w przestrzeni miasta nie ma obecnie żadnych śladów króla Jana III Sobieskiego. W piśmie do przewodniczącego nowodworskiej Rady Miejskiej grupa inicjatywna podkreśla, że nadanie imienia centralnemu, publicznemu miejscu miasta imienia Jana III Sobieskiego pozwoliłoby Nowemu Dworowi Gd. i jego mieszkańcom uzyskać nowy symbol tożsamości.

Sugerują, że byłaby to też okazja do uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości (m.in. w duchu patriotyzmu, także lokalnego).

- Po 1989 r. przyjęliśmy w Nowym Dworze Gd., w pewnym sensie historiografię niemiecką, porozbiorową, w której o polskich korzeniach regionu mowy nie było - mówi Grzegorz Gola. - Jan III Sobieski, król, wódz, znakomity żołnierz, obrońca wiary, miłośnik sztuki i architektury, mecenas kultury, człowiek obyty w świecie, wielbiciel życia rodzinnego i wiejskiego, stanowi wzorzec do naśladowania dla kolejnych pokoleń Żuławiaków. Takie postacie powinny być bohaterami nowodworskich ulic i placów.

Grupa deklaruje pomoc przy opracowaniu szczegółów merytorycznych przedsięwzięcia promocję. Wierzą też, że będzie to pierwszy krok przy upamiętnieniu Jana III Sobieskiego w żuławskim mieście. - Wierzymy, że w przyszłości w mieście stanie pomnik Jana III Sobieskiego w Nowym Dworze Gd. - podkreślają inicjatorzy.

- Sprawa ma już nadany bieg, inicjatywa jest ciekawa, bardzo pozytywna - mówi przewodniczący Rady Miejskiej, Wojciech Krawczyk. - Pierwsze wrażenie jest takie, że propozycja dotyczy dość dużego obszaru. Planuję spotkanie z inicjatorami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto