Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański. Włodarze z powiatu nowodworskiego wzięli udział w spotkaniu, dotyczącym ochrony przeciwpowodziowej Żuław

Agata Gołąbek
starostwo powiatowe ngd
Starosta nowodworski Jacek Gross, a także wójt gminy Sztutowo Robert Zieliński wzięli udział w spotkaniu, dotyczącym ochrony przeciwpowodziowej Żuław. Podczas spotkania dyskutowano m.in. o budowie wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze.

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zorganizowane w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się na początku marca. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele rozmaitych instytucji, mający wpływ na działania z zakresu ochrony przeciwpowodziowej. W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim pojawili się: wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, a także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Podczas dyskusji nie zabrakło również przedstawicieli wojewody warmińsko - mazurskiego.

Na spotkaniu pojawili się także włodarze lokalnych samorządów. Oprócz starosty gdańskiego Stefana Skoniecznego oraz wójta gminy Cedry Wielkie Janusza Golińskiego, w dyskusji udział wzięli także włodarze z terenu powiatu nowodworskiego - starosta nowodworski Jacek Gross oraz wójt gminy Sztutowo Robert Zieliński.

Podczas posiedzenia omawiano kwestie, związane z potrzebą ciągłej ochrony przeciwpowodziowej Żuław.
- Poruszane tematy dotyczyły przede wszystkim zabezpieczenia wałów przeciwpowodziowych przed niszczeniem ze strony ciągle rosnącej populacji bobrów. Działania ochronne możliwe są poprzez odstrzał lub odłów bobrów, co wydaje się trudnym do zrealizowania ze względów środowiskowych, a także ze względu na zbyt dużą ilość bobrów na naszym terenie lub poprzez użycie urządzeń zabezpieczających, takich jak ruszty czy ścianki larsen, zabezpieczające wały przed penetracją bobrów - poinformował starosta nowodworski Jacek Gross.
Na spotkaniu poruszono także tematy dotyczące naprawy i odbudowy infrastruktury przeciwpowodziowej, w związku z planowaną budowa wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze.

- To było drugie takie spotkanie z rzędu. Taki niejako sztab kryzysowy zagrożenia przeciwpowodziowego - tłumaczy Robert Zieliński, wójt Sztutowa. - Dzięki licznym wypowiedziom mieszkańców oraz naszych własnych obserwacji, mieliśmy naprawdę mocne argumenty, by zwrócić uwagę na zabezpieczenie przeciwpowodziowe naszej gminy - wyjaśnia włodarz. - Pierwszy raz od dłuższego czasu to się naprawdę udało i uzyskaliśmy zapewnienie konkretnych działań! Zagwarantowano nam, że jeszcze raz zostaną przeanalizowane aspekty związane z budową wrót przeciwsztormowych na Tudze w kontekście zagrożenia, jakie może ona nieść na terenie naszej gminy, ponieważ użyliśmy m.in. argumentu, że na odcinku prawie 3 kilometrów nie ma w ogóle wałów, a te, które są w wielu miejscach w gminie Sztutowo, przesiąkają, a woda przez nie się przelewa - dodaje Robert Zieliński.

- W naszej opinii, zanim rozpocznie się budowę wrót, powinno się zabezpieczyć nasze niżej położone tereny i uszczelnić wały. Według analiz po powstaniu wrót i puszczeniu wody przez kanał Pryżnik u nas woda podniesie się o kilka centymetrów, a to może być ogromnym zagrożeniem. Jesteśmy za budową wrót i zabezpieczeniu Nowego Dworu Gdańskiego, ale nie może odbywać się to kosztem naszej gminy. Wiemy, że generalny remont naszych wałów jest przewidziany po budowie wrót, dlatego zależy nam tylko na zabezpieczeniu tego, co jest obecnie. Dużo czasu poświęciliśmy również próbie rozwiązania problemu dewastacji wałów przez bobry. Z inicjatywy pana wojewody za miesiąc kolejne takie posiedzenie związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym - dodaje wójt gminy Sztutowo.

Kolejnym tematem poruszanym w trakcie spotkania była rozpoczęta inwestycja przekopu Mierzei Wiślanej, a dokładnie stan dróg dojazdowych do inwestycji. Starosta Nowodworski Jacek Gross zaznaczył, iż co prawda obecnie ze względu na podpisaną przez poprzedni Zarząd Powiatu umowę z Lasami Państwowymi, na drodze powiatowej 2328G trwa wywóz drewna z wycinki pod inwestycję na Mierzei, lecz ze względu na brak możliwości technicznych, do czasu wzmocnienia i modernizacji, przejazdy tą drogą w związku z przekopem nie będą mogły być realizowane. - W dniu 22 stycznia br. wystąpiłem z pismem do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka o zabezpieczenie środków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na modernizację drogi powiatowej 2328G - mówi starosta nowodworski Jacek Gross. - Warto podkreślić, iż w przypadku drogi o znaczeniu strategicznym i obronnym istnieje możliwość finansowania inwestycji w 100 proc. ze środków ministerialnych.

W spotkaniu uczestniczyli także sołtysi i rolnicy z terenu Żuław. Planowane są kolejne tego typu posiedzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto