MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podróże kształcą. Uczniowie liceum odwiedzili Smoka Wawelskiego i Kopalnię Soli w Wieliczce

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
W dniach 23-26 maja 2022 roku uczniowie nowodworskiego liceum, klas I A I B byli na wycieczce szkolnej klas pierwszych do Krakowa, Wadowic, Auschwitz, Energylandii oraz Wieliczki.

Pierwszego dnia po przyjeździe do Krakowa uczniowie zwiedzali Wawel. Niezapomniane wrażenie wywarł widok Krakowa z wieży Dzwonu Zygmunta. Podobnie jak znajdujące się w Katedrze na Wawelu krypty z grobami królów, a także wielkich Polaków oraz dziedziniec z krużgankami i posąg Smoka Wawelskiego.
Na krakowskich drogach Kardynała Stefana Wyszyńskiego grupa odwiedziła Pałac Biskupi, ze słynnym oknem papieskim. Na rynku krakowskim uczniowie podziwiali sukiennice oraz pomnik Adama Mickiewicza. Zachwycił ich ołtarz Wita Stwosza w kościele mariackim.

Drugi dzień to bardzo poruszający pobyt w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau Uczniowie zobaczyli plac, na którym więźniowie mieli apele trwające niekiedy kilka godzin. Zobaczyli również płot elektryczny otaczający Auschwitz. Kolejne zwiedzane tu miejsca to pomieszczenia, w których uczniowie mogli zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste takie jak: okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Pokazano im również krematorium, w którym spalane były zwłoki więźniów.

Tego dnia uczestnicy wycieczki byli również w Wadowicach. Odwiedzili kościół, z którym związany był Karol Wojtyła przez 18 lat. To w nim późniejszy Papież został ochrzczony i przyjął pierwszą komunię.

Trzeci dzień w całości poświęcony był na szaleństwo w Energylandii. W czwartek (26 maja) klasy zwiedzały z przewodnikiem Kopalnię Soli w Wieliczce. Zwiedzanie odbywało się szlakiem turystycznym, który obejmował Szyb Daniłowicza.

Największy zachwyt wzbudziły wśród uczestników wycieczki Kaplica św. Kingi i „Komora „Weimara”, gdzie odwiedzających wita „duch kopalni”. Bardzo ciekawym punktem naszej wycieczki było Muzeum - Fabryka Emalia Oskara Schindlera.
W miejscu tym uczniowie poznali historię fabryki, w której pracowali Żydzi podczas II wojny światowej.

Wycieczka była również przy Kopcu Kościuszki, który został usypany na część Tadeusza Kościuszki.

Dzięki programowi„Poznaj Polskę” uczniowie mieli możliwość wyjazdu do Krakowa, gdzie otrzymali bardzo bogatą wiedzę na temat naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. Uczniowie oprócz zabytków z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, bardzo ważnych dla naszego kraju mieli też czas na wspólną zabawę i integrację w zespole rówieśniczym - informuje Justyna Kwiatkowska nauczycielka historii w Liceum Ogólnokształcącym

Opiekunami na wycieczce byli Wacław Łokuciewski, Krystyna Kochel oraz Robert Bobrowicz. Organizatorem wycieczki była Justyna Kwiatkowska. Uczniowie pojechali na wycieczkę, która była dofinansowana z programu Poznaj Polskę w kwocie 15 000 złotych.

Jestem niezwykle dumna z postawy naszych uczniów na wycieczce szkolnej, ponieważ okazali się oni bardzo dobrymi towarzyszami w podróży jak i podczas zwiedzania najważniejszych zabytków Polski. Uważam, że wycieczka o takim programie powinna być obowiązkowa dla uczniów szkół ponadpodstawowych" - mówi Justyna Kwiatkowska nauczycielka historii - dodaje nauczycielka z "ogólniaka."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto