18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski. Warsztaty przyrodniczo-plastyczne dla dzieci i młodzieży

red
Powiat nowodworski. Uczestnicy projektu przyrodniczo-plastycznego w Mikoszewie.
Powiat nowodworski. Uczestnicy projektu przyrodniczo-plastycznego w Mikoszewie.
Powiat nowodworski. Realizowany w Mikoszewie w ramach programu Działaj Lokalnie VIII projekt "Zajęcia z pasją - warsztaty entomologiczne, ornitologiczne i plastyczne" ma przybliżyć uczestnikom fascynujący świat ptaków i owadów.

Powiat nowodworski. Cykl warsztatów przyrodniczych rozpoczęła wyprawa w teren, podczas której dzieci wraz z dorosłymi odławiały owady za pomocą profesjonalnego sprzętu entomologicznego. Siatki, parasole, dłuta, pincety, lupy - wszystko to, aby przyjrzeć się z bliska żyjącym obok nas owadom. Wyprawa okraszona była ciekawostkami z życia owadów, jak również wiedzą na temat roli owadów w środowisku i życiu człowieka. - Gdyby nie służba sanitarna lasu czyli mrówki, tonęlibyśmy w zgniłych liściach." - opowiada dr nauk biologicznych Krystian Cydzik.

Na zajęciach z entomologii, nauki o owadach, mali pasjonaci przyrody wraz z rodzicami mieli też okazję podziwiać egzotyczne owady z różnych stron świata, poznawać ich naturę i zwyczaje, rozpinać martwe okazy i tworzyć z nich gabloty entomologiczne. - Wszystkim zajęciom towarzyszyła też lubiana przez dzieci działalność plastyczna, której tematem przewodnim były oczywiście owady. - dodaje Magdalena Natkańska, autor i koordynator projektu.

Warsztaty ornitologiczne z kolei zainaugurował Europejski Piknik Ptaków w Krynicy Morskiej. Uczestnicy projektu wspólnie z doświadczonym ornitologiem obserwowali najwytrwalszych długodystansowców na świecie – migrujące ptaki.

- Na Górze Pirata widziałem też bielika i to przez lornetkę! - ekscytuje się Gabriel, najmłodszy uczestnik warsztatów.

Dzieci brały czynny udział w akcji naukowej obrączkowania ptaków, jak również uczyły się je rozpoznawać - gatunek, wiek i płeć. Najwięcej radości sprawiały jednak bogatki i modraszki w dłoniach dzieci wypuszczane znów na wolność. Dzięki kolejnym spotkaniom dzieciaki nauczyły się między innymi rozpoznawać i nazywać ptaki naszych lasów, pól i łąk. Poznały też ich zwyczaje.

- Najbardziej podobały mi się zajęcia o polskich sowach, a portret płomykówki wykonany na warsztatach wisi dumnie u mnie w pokoju. - chwali się Ewa, jedna z mam.

Ostatnia składowa projektu to warsztaty plastyczne pod okiem profesjonalisty. Wyposażeni w wiedzę miłośnicy przyrody wspólnie tworzą trójwymiarową makietę lasu. - Pomyślałam, że byłoby ciekawie stworzyć dwie makiety - dzień i noc. - opowiada trójmiejska artystka Grażyna Rigall. Obok tych tradycyjnych, farb czy pasteli, do wykonania makiety służą też specjalistyczne materiały plastyczne i recyklingowe. Dzieci uczą się pracować w zespole, poznają nowe techniki plastyczne, a przede wszystkim mogą swobodnie kreować według własnej wyobraźni.

Realizująca projekt nieformalna grupa zabawowa Matrioszki dziękuje Stowarzyszeniu Wspierania Rozwoju "Aktywni Razem" z Mikoszewa za udzielenie formy prawnej dla projektu, pomoc i wsparcie.
Projekt realizowany w ramach programu Działaj Lokalnie VII realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Pokolenia ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto