Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrześniowo w Mikoszewie. Spacer na Mewią Łachę - siweczki i inne ptaszki

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Wideo
od 16 lat
Wyjątkowo ciepły wrzesień zachęca do spacerów na Mierzei Wiślanej. Po sezonie jest cicho, plaże prawie puste. Warto wybrać się w ulubione miejsca, odpocząć w lesie, poobserwować przyrodę, zrobić sobie długi spacer wzdłuż plaży. Miejscem, gdzie warto się wybrać, jest Ujście Wisły z uwagi na różnorodność fauny i flory.

Rezerwat obejmuje stożek ujściowy Wisły, stanowiący młodą formę geomorficzną wytworzoną przez człowieka. W 1895 r. wykonano tu przekop Wisły w miejscu dawnego jej koryta (Przemysławki) zanikłego w średniowieczu, aby zapobiec licznym powodziom na Żuławach. W efekcie stworzone zostały warunki umożliwiające kolonizację tego obszaru przez gatunki dotychczas tu niewystępujące.

Ptaki i zwierzęta u Ujścia Wisły

Bardzo popularne są tu ptaki z grupy siewkowców, które często wyszukują pokarm w przybrzeżnym piasku lub zbierają go z powierzchni gruntu.
Można tu spotkać raka amerykańskiego i innego przybysza zza oceanu — krabika amerykańskiego. Na brzegach Jeziora Mikoszewskiego można trafić również na płazy, które objęte są ścisłą ochroną m.in.: ropucha szara i ropucha paskówka, grzebiuszka ziemna.
Z gadów występują: najbardziej pospolita jaszczurka – zwinka i padalec.
Nie brakuje na tym obszarze również ssaków roślinożernych. Można zaobserwować, jak wędrują pospolite jeże, ryjówki aksamitne.
Po obu brzegach Przekopu Wisły występują bobry i wydry. W trzcinach porosłych brzegi jeziora często nocują stada jaskółek, szpaków i pliszek.
Plaże, wydmy, plaże i trzcinowiska to wprost wymarzone warunki dla wielu gatunków ptaków. Znajdują tu one nie tylko pokarm, ale również schronienie i chętnie zakładają gniazda.
Ptaki przemieszczają się wzdłuż południowych i wschodnich brzegów Morza Bałtyckiego – to główny szlak ptasich wędrówek.
Ujście Wisły jest szczególnym miejscem bytowania ptaków. Ptaki mają tu swój przystanek w czasie wiosennych i jesiennych wędrówek. Tu zatrzymują się, aby odpocząć i nabrać energii przed kolejnym etapem podróży.
Jesienią można zaobserwować całe stada, które zatrzymują się w trzcinowiskach, aby spędzić noc.

Łabędzie i siweczki

Siweczka obrożna — występuje i gniazduje zarówno w rezerwacie „Ptasi Raj”, jak i na lewym brzegu. Gdy, nadchodzi sezon lęgowy zwykle, przebywa tu kilkanaście par. Są to ptaki, które stosunkowo dobrze znoszą zmiany i dostosowują się do środowiska. Jak, podają ornitolodzy gatunek ten powoli, zwiększa swoją liczebność.

Wśród ptaków w licznych grupach występują również: rybitwa rzeczna, popielata, czubata oraz mewa srebrzysta.
Od wiosny do jesieni na wysepkach ujścia lub na falochronie można zaobserwować również kormorany, które przybyły z ogromnej gromady w Kątach Rybackich.

Częstym widokiem są również łabędzie nieme i krzykliwe – czasami pływają w grupie, a czasami w parze, która ma się „ku sobie”


Osiem tablic na ścieżce przyrodniczej

Ścieżka edukacyjna „Rezerwat Mewia Łacha” został przygotowany przez Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana. Na odcinku około 850 metrów postawiona osiem tablic zawierających informacje na temat walorów przyrodniczych tego obszaru, opisujących historię powstania rezerwatu, prezentujących występujące tu gatunki ptaków, zwierząt i roślin oraz przepisy porządkowe.
Ścieżka zaczyna się na granicy wschodniej rezerwatu w ciągu drogi leśnej prowadzącej do zejścia na plaże nr 90 w Mikoszewie od strony ulicy Bursztynowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto