Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 62 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentrayjnego Stutthof. Zobacz program

red
We wtorek 7 maja rozpoczęły się obchody 68 rocznicy wyzwolenia KL Stutthof. Cykl wydarzeń zapoczątkowała wystawa w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uroczystości odbywać się będą przez cały tydzień. Punktem kulminacyjnym będą tradycyjne obchody pod pomnikiem Walki i Męczeństwa, które (to nowość) odbędą się w czwartek 9 maja w okrągłą rocznicę wyzwolenia. Cykl zakończy msza święta w niedzielę 12 maja w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Gdańsku. Patronat medialny nad uroczystościami objął "Dziennik Bałtycki".

W tym roku uroczystości pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Muzeum Stutthof odbędą się w okrągłą rocznicę wyzwolenia niemieckiej fabryki śmierci - 9 maja. Ten dzień wypada w czwartek.

- Zazwyczaj uroczystości związane z rocznicą wyzwolenia w Muzeum Stutthof przygotowywaliśmy w dni weekendowe w okolicach daty wyzwolenia. W tym roku postanowiliśmy przenieść je dokładnie na 9 maja - mówi Marcin Owsiński, kierownik działu oświatowego Muzeum Stutthof. - Taki wzorzec obowiązuje m.in. w muzeach na Majdanku i Oświęcimu. Postanowiliśmy przyjąć podobną zasadę i u nas.

Przypomnijmy, 9 maja 1945 roku, nad ranem, do KL Stutthof wkroczył podooddział rozpoznawczy 3 batalionu, 717 pułku, 48 Armii 3 Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, pod dowództwem kapitana Aleksandra Jegorowa. O sam obóz walki się nie toczyły. W KL Stutthof w momencie wyzwolenia znajdowało się jedynie kilkuset więźniów, których Niemcy nie zdołali "ewakuować" (ostatnie ewakuacje więźniów odbyły się zaledwie dwanaście dni przed wyzwoleniem). W ciągu niespełna sześciu lat funkcjonowania KL Stutthof, Niemcy zamordowali około 65 tysięcy osób - Polaków, Żydów, Rosjan i wielu obywateli innych krajów.

- Obchody odbywać zostały rozłożone na kilka dni, będą odbywać się także w Gdańsku i Gdyni - dodaje Marcin Owsiński. - Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa.

Program uroczystości
* 68 rocznica wyzwolenia KL Stutthof
9 maja (czwartek), godzina 11 (uczestnicy są proszeni o zbiórkę pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa 15 minut przed rozpoczęciem uroczystości)
- Hymn Państwowy
- wystąpienie byłego więźnia KL Stutthof
- program artystyczny
- Apel Poległych
- Salwa Honorowa
- zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa
- odegranie Pieśni Obozowej
Oprawa uroczystości zapewnia Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP

* Msza święta w intencji Ofiar Obozu Stutthof
12 maja (niedziela). Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Gdański (Żabi Kruk 3), o godz. 12.00.

Imprezy towarzyszące
* Wystawa Stutthof 1939-1945. Historia i jej świadkowie" oraz akcja edukacyjna." 7 maja, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, godz. 11.

* Finał V Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego oraz prezentacja projektu "Mapa Pamięci". 8 maja, Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim, godz. 11.

* Wernisaż wystawy i prezentacja projektu "Brama". 8 maja, Muzeum Stutthof w Sztutowie, godz. 17.

* XVIII Żuławski Bieg Pamięci Narodowej na trasie Muzeum Stutthof - Nowy Dwór Gdański. 9 maja, Muzeum Stutthof.

* Konferencja "Muzeum w szkole - szkoła w muzeum. Dobre praktyki współczesnej edukacji". 10 maja, Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku, godz. 10.

Wystawy stałe i czasowe w Muzeum Stutthof
"Świadkowie generacji" - Muzeum Stutthof w Sztutowie
"Dane wrażliwe" - Aleksandra Stępień - Warszawa
"Brama" Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto